wynalazki

Quadrocopter sterowany myślą

Badacze z chińskiego Zhejiang University w Hangzhou, zbudowali system FlyingBuddy2, dzięki któremu można myślą sterować quadrocopterem. Ich celem było zapewnienie osobom niepełnosprawnym nowych możliwości interakcji.

Opracowany przez nich system opiera się na dostępnym na rynku urządzeniu EEG Emotiv. Odczytane dane dotyczące fal mózgowych przekazywane są za pomocą Bluetootha do laptopa, który przekłada je na komendy, przekazywane następnie bezprzewodowo do lecącego pojazdu.

Choć quadrocopter kontrolowany jest za pomocą myśli, zakres jego manewrów jest na razie ograniczony przez możliwości odbioru zestawu EEG. I do tego trochę pokręcony, ale może wynika to z charakteru chińskich liter. I tak – robot będzie leciał do przodu jeśli użytkownik skupi się na myśleniu „w prawo”, poleci do góry jeśli będzie myślał o „nacisku” a obracać będzie się w prawo, jeśli pomyśli „w lewo”. Jeśli użytkownik pomyśli „mocno w lewo” quadrocopter wystartuje. Zaciskanie zębów spowoduje, że pojazd zmniejszy wysokość. Cóż, bez specjalnego treningu się nie obejdzie.

Chińczycy zadbali także o dodatkowe funkcjonalności – jeśli użytkownik czterokrotnie zamruga, oprogramowanie zapisze klatkę obrazu z quadrocoptera transmitowanego na żywo do laptopa.

„Możliwe, że któregoś dnia ludzie niepełnosprawni będą mogli za pomocą umysłu kontrolować swoje pojazdy latające, które zabiorą ich gdziekolwiek będą chcieli”, mówią chińscy badacze.

Perspektywa wspaniała ale droga do tego jeszcze długa i wyboista. A pierwszym problemem do rozwiązania będzie kwestia sterowania.

[New Scientist]

podobne treści