news

PW-Sat2 i ICEYE-X2 już w kosmosie

Z bazy Vandenberg w Kalifornii wystartowała wczoraj rakieta Falcon 9, na której pokładzie znajdowały się dwa satelity, które powstały w Polsce.

Satelita PW-Sat2 to urządzenie zbudowane przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Jest czwartym polskim satelitą w kosmosie, a drugim zbudowanym przez studentów tej uczelni.

PW-Sat2 uwolniony został około północy, a pierwsze dane z niego zarejestrowano około godziny 9:00. Satelita ma się dobrze, a wszystkie jego anteny zostały otwarte.

Jego głównym zadaniem będzie przetestowanie skonstruowanego przez młodych polskich inżynierów żagla deorbitacyjnego, który ma 4 metry kwadratowe powierzchni, ale udało się go złożyć do jedynie objętości 600 ml objętości. W założeniu jego rozłożenie ma zwiększyć opór aerodynamiczny i przyspieszyć obniżanie orbity satelity. Takie żagle w przyszłości mogłyby być instalowane na innych satelitach, co mogłoby przyczynić się do ich szybszego spalania w atmosferze po zakończeniu ich pracy, zmniejszając tym samym ilość kosmicznych śmieci.

Otwarcie żagla planowane jest na około 40 dni po starcie. PW-Sat2 jest zaprogramowany w ten sposób, by żagiel otworzył się automatycznie. Po otwarciu żagla PW-Sat2 zacznie proces deorbitacji, którego efektywność śledzona będzie przez amerykańsko-kanadyjski system obrony lotniczej NORAD. Ostatecznie po kilkunastu miesiącach satelita spłonie w atmosferze.

Dane z pozostałych eksperymentów, przeprowadzonych przez PW-Sat2, będą przesyłane na Ziemię radiowo i zostaną zebrane jeszcze przed otwarciem żagla.

Wśród ponad 60 małych i mikro satelitów, wyniesionych wczoraj przez rakietę Falcon 9, znajdował się także satelita obserwacji Ziemi ICEYE-X2, owoc współpracy pomiędzy fińską firmą ICEYE, a polskim Creotech Instruments S.A. Urządzenie zostało zaprojektowane w Finlandii, ale część podzespołów powstałą w naszym kraju, w Polsce też przebiegła ostateczna integracja urządzenia. Docelowo ICEYE-X2 ma stać się częścią konstelacji 18 satelitów obserwacyjnych, a Creotech ma do końca 2020 roku przeprowadzić integrację ich wszystkich.

Wczorajszy start był ważny nie tylko z powodu ładunku – SpaceX wysłało po raz trzeci ten sam człon rakiety w misję i po raz trzeci udało się nim wylądować.

Zdjęcie: Flickr/PW-Sat2

podobne treści