wynalazki

Pulse czyli magnetometr, który odbiera dane

Choć przywykliśmy do tego, że nasze smartphone’y komunikują się za pośrednictwem sieci komórkowych, NFC, Bluetootha czy Wi-Fi, okazuje się, że nie jest to jedyny dostępny sposób komunikacji. Badacze z fińskiego Uniwersytetu w Oulu opracowali sposób na to, by odbierać dane przy pomocy magnetometru.

Znajdujący się w bardzo urządzeniach magnetometr jest zwykle wykorzystywany do wspomagania nawigacji. Fińscy badacze opracowali jednak system o nazwie Pulse, który za pomocą właśnie tego czujnika, pozwala na odbiór danych. Dzięki przypisaniu zer i jedynek polom magnetycznym o różnym natężeniu, urządzenie wyposażone w magnetometr i odpowiednią aplikację, może je odczytać.

Choć system ten jest na razie jedynie eksperymentem, fińskim badaczom udało się za jego pomocą przesłać nie tylko krótkie wiadomości tekstowe, ale nawet pliki muzyczne. Niestety, ma on także swoje ograniczenia. Na razie przepustowość nawiązywanego w ten sposób kanału komunikacyjnego wynosi jedynie 40 bitów na sekundę, a maksymalna odległość, an jaką udało się przesłać tą metodą dane to 2 centymetry. Ale według pomysłodawców właśnie to, wraz z prostotą systemu, może być jego zaletą – odpowiednio przygotowane elektromagnesy mogłyby pełnić funkcję dodatkowych zabezpieczeń w przypadku transakcji przeprowadzanych za pomocą NFC, albo działać jak programowalne kody QR.

podobne treści