news

Przyszłość bezprzewodowej transmisji danych – 30 Gb/s?

Trzeba przyznać, że przepływność LTE jest imponująca. Oczywiście jeśli ma się to szczęście i uda się złapać sygnał. Nie zmienia to faktu, że pracuje się nad jeszcze bardziej zaawansowanymi technologiami przesyłu danych. Huawei twierdzi na przykład, że opracowało technologię, która znacząco wyprzedza LTE.

30 Gb/s. Na taką przepływność ma pozwalać technologia Huawei. To ponad 20 razy szybciej niż dostępne dziś LTE. Chiński koncern twierdzi, że było to możliwe dzięki zastosowaniu nowych rodzajów anten, lepszego oprogramowania i nowych algorytmów. Brzmi pięknie ale może okazać się niemożliwe komercyjnego zastosowania.

Specyfikacja LTE zakłada użycia kanału o szerokości 20 MHz co pozwala osiągnąć maksymalnie 300 Mb/s downloadu. Żeby zwiększyć przepływność, Huawei musiałoby wykorzystywać dużo szersze kanały (LTE-Advanced ma 100 MHz) a to z kolei sprawiałoby ogromne problemy jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie tej technologii. Możliwe, że właśnie dlatego Huawei nie kwapi się z podawaniem informacji kiedy planują udostępnić tą technologię. Ale 30 Gb/s i tak robi wrażenie.

[IT Wire]

podobne treści