newswynalazki

Przyszłe smartphone’y będą mogły rozpoznać dowolne urządzenie

Urządzenia elektroniczne generują pole elektromagnetyczne. To truizm, który stał się dużo ciekawszy, od kiedy w ubiegłym roku Disney Research dowiodło, że każde urządzenie generuje pole elektromagnetyczne charakterystyczne dla niego. Opierając się na tym odkryciu, badacze z  grupy Future Interfaces działającej przy Carnegie Mellon University opracowali prototypowe urządzenie, które pozwala identyfikować inne urządzenia właśnie na tej podstawie.

Opracowany przez nich prototyp oparty jest na zmodyfikowanym Moto G z roku 2013, do którego portu USB podłączono specjalną antenę. Napisane przez Future Interfaces Group oprogramowanie uruchomione na smartphone’ie, pozwala rozpoznać praktycznie dowolne urządzenie, do którego zostanie przyłożona antena.

Do przygotowania klasyfikacji poszczególnych urządzeń wykorzystano algorytmy uczenia maszynowego. Dzięki temu prototypowy telefon jest w stanie rozpoznawać takie urządzenia jak na przykład lodówki, telewizory, drukarki, routery, projektory czy żarówki LED.

Badacze z Carnegie Mellon University mają nadzieję, że w przyszłości takie rozwiązanie pozwoli na kontrolowanie coraz bardziej powszechnych inteligentnych urządzeń nie za pośrednictwem stron internetowych czy dedykowanych aplikacji podłączonych do sieci, ale dzięki menu kontekstowemu, które mogłoby być wyświetlane na ekranach smartphone’ów. Future Interfaces Group zakłada, że po dopracowaniu ich technologii, komercyjnie dostępna jej wersja mogłaby korzystać do tych samych celów nie z dodatkowej anteny, a z obecnych elementów smartphone’a.

podobne treści