news

Przyjemne jest życie gadżeciarzy z MSWiA, czy tylko oby nie na podsłuchu?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostało w prezencie od firmy Huawei sprzęt służący do przeprowadzania wideokonferencji. Podejrzenia budzi nie tylko ta nietypowa darowizna, lecz również wypieranie się resortu przyjęcia jej i świadomość tego, do kogo należy chiński producent gadżetów elektronicznych.

Dziennik Gazeta Prawna donosi o próbie ukrycia przed opinią publiczną faktu przyjęcia przez MSWiA sprzętu. „DGP” udało się ustalić, że wszystkie gadżety trafiły do jednej z najważniejszych komórek, którą jest Centrum Projektów Informatycznych. Jego pracownicy twierdzą, że od dwóch miesięcy testują sprzęt.

Urzędnik resortu opisał dziennikowi sposób, w jaki sprzęt trafił do CPI:

Pod
budynek przyjechała ciężarówka i koledzy zaczęli ją rozładowywać.
Wnosili sprzęt elektroniczny i biurowy. Zszokowany byłem, że ktoś jest
tak szczodry, ale jeszcze bardziej, że przyjmujemy to bez żadnych
wątpliwości.

Wymaganej przez prawo umowy dotąd jednak nie sporządzono. To, w świetle podejrzeń o coś o wiele gorszego od bezmyślnego przyjęcia fantów, wydaje się być najmniejszym problemem.

„Chorą sytuacją” nazywa przewodniczący sejmowej
komisji spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki przyjęcie sprzętu, zamiast tradycyjnego kupienia go. Mówi, że resort stać nie na takie cacka. Dziennik Gazeta Prawna pisze również o zaniepokojeniu, jakie wyraziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego z powodu przyjęcia sprzętu nieprzetestowanego pod kątem istnienia podsłuchów – zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych. To właśnie w ABW tworzy się nowe tożsamości dla pracujących pod przykryciem oficerów służb specjalnych.

Można by machnąć na całą sprawę ręką, sprzęt oddać, a osobę która go przyjęła ukarać. Cały bajer polega na tym, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dostawca rozwiązań wideokonferencyjnych jest kontrolowany przez chińskie państwo – jedno z najczęściej oskarżanych o cyberterroryzm mocarstw. [Dziennik Gazeta Prawna]

podobne treści

 • erye

  zamiast narzekac zrobcie tak jak oni ;)
  podarujcie nasz rodzimy sprzet do konferencji, komputer albo inny nasz polski wynalazek chinczykom ;)

 • autochton

  @erye: to my coś mamy? /////BTW, czy można mieć coś czego Chińczycy nie mają?

 • miknaz

  taa podarujmy im polonezy albo śrubę okrętową, właściwie cokolwiek co POlskie to nas oskarżą o sabotaż^_^