wynalazki

Przezroczysty i elastyczny głośnik

Choć elastyczna elektronika jest relatywnie nowym polem do popisu dla naukowców i inżynierów, już teraz mogą pochwalić się oni pewnymi sukcesami w tej dziedzinie. Jednym z ostatnich jest przezroczysty głośnik, zbudowany z elastycznego żelu.

Zbudowany przez naukowców z Harvardu przezroczysty żelowy głośnik jest zdolny do generowania dźwięków w zakresie od  20 Hz do 20 kHz, czyli w praktycznie całym spektrum dźwięku słyszalnym przez człowieka.

Jego konstrukcja jest relatywnie prosta – składa się on z przezroczystej gumowej membrany, pomiędzy którą znajdują się dwie warstwy żelu przewodzącego prąd elektryczny. W odróżnieniu od zwykłego kabla elektrycznego, żel ten wykorzystuje zjawisko przewodnictwa jonowego, w którym nośnikami prądu elektrycznego są jony. Dzięki temu, po podłączeniu całości do miedzianych elektrod, przezroczysta membrana wibruje, wprawiając w drgania powietrze, które dociera do naszych uszu jako dźwięk. Trzeba dodać, że całkiem niezłej jakości jak na gumę i dwie warstwy żelu.

Choć niewidoczny, elastyczny głośnik znajdzie na pewno wiele potencjalnych zastosowań, nie to jest w tym wynalazku najważniejsze. Jest to bowiem pierwsze praktyczne zastosowanie zjawiska przewodnictwa jonowego. Choć jest to oczywiście pieśń przyszłości, opanowanie tej technologii może potencjalnie doprowadzić nawet do skonstruowania giętkich, biomechanicznych urządzeń imitujących ludzkie organy. Do tego czasu będziemy musieli zadowolić się przezroczystymi głośnikami.

podobne treści