news

Przedstawiamy Google TV

Zaprezentowana na konferencji Google I/O nowa platforma ma być
absolutnie przełomowa. Google przekonuje, że dotychczasowe próby
połączenia świata telewizji i Internetu nie udawały się, ponieważ albo
chciały przystosować Internet do potrzeb telewizji, albo
telewizję do potrzeb Internetu. Z Google TV będzie inaczej.

Oto, jaki obraz nowej technologii przedstawił nam Google:

Google TV to nowe oprogramowanie

Google nie zamierza sprzedawać dekoderów ze swoim logo. Sprzęt potrzebny do korzystania z Google TV może produkować wiele firm. Sama platforma to stworzone przez Google oprogramowanie służące do korzystania z Internetu i zawartości programów telewizyjnych.

Logitech, Sony i DISH

Z Google TV będzie można korzystać w USA za pomocą dekodera Logitech lub telewizora Sony z odtwarzaczem Blu-ray. Wkrótce pojawi się także urządzenie DISH. Sprzęty mają podobne parametry: procesor Intel Atom (lub lepszy), własną kartę graficzną oraz wyjście HDMI i łączność Bluetooth, IR, Wi-Fi i Ethernet. Do korzystania z Google TV przyda się także urządzenie sterujące, na przykład pilot Logitech Harmony.What Is Google TV? Wymienione urządzenia powinny pojawić się w amerykańskich sklepach w tym roku, choć na DISH być może trzeba będzie poczekać dłużej.

Kabel lub satelita

Software Google TV będzie kompatybilny z obecnie używanym sprzętem do odbioru telewizji. Nowe dekodery  powinny współpracować ze wszystkimi dostępnymi w USA urządzeniami do odbioru telewizji satelitarnej i cyfrowej.

Wyszukiwarka Google

Odpalając sprzęt z Google TV, zobaczymy ekran wyszukiwania. Wpisujemy w przeglądarkę, co chcemy obejrzeć. Wynikiem wyszukiwania może być bieżący program stacji telewizyjnej, a może być konkretny plik, na przykład film na żądanie lub film w Internecie.
What Is Google TV?

Połączenie telewizji i Internetu

Jeśli zechcesz obejrzeć coś dostępnego tylko w Internecie, na przykład film przesyłany za pomocą streamingu, przeglądarka Chrome poprowadzi cię do tej strony. Google zapowiada, że zwróci się do rożnych serwisów o dostosowanie stron do formatu Google TV (SDK będzie dostępny w 2011 roku). Powstanie miks telewizji i Internetu, umożliwiający także odbiór treści na kilku ekranach.
What Is Google TV?

Telefon

Google TV będzie za pomocą łączności Bluetooth i Wi-Fi współpracować z telefonami z systemem operacyjnym Android. Użytkownik załaduje stronę na telefonie z Android, ale obejrzy ją na ekranie telewizora.

Aplikacje

Google TV zapewni dostęp do całego sklepu z aplikacjami na Android. Google przewiduje, że wiele aplikacji opracowanych z myślą o telefonach sprawdzi się na ekranach telewizora, choć oczywiście nie wszystkie. Gdy za rok pojawi się SDK, programiści opracują aplikacje tylko na użytek Google TV.
What Is Google TV?

Flash

Widownia na konferencji Google I/O wymieniła w tym momencie prezentacji porozumiewawcze spojrzenia. Dzięki obsłudze Flasha, na Google TV zobaczymy gry i filmy.

Niespodzianki

Przedstawiciele Google podali nam w sumie niewiele informacji na temat pomysłu połączenia Internetu z telewizją. Dali nam jednak pojęcie o różnorodnych możliwościach, jakie daje system, demonstrując w czasie pokazu użycie Google Translate w czasie rzeczywistym.
What Is Google TV?

Nie mylić z Chrome OS

Google TV to zupełnie inny system.

Zachęcamy także do przeczytania informacji z konferencji na temat Froyo. [Mark Wilson/giz]

podobne treści

  • Łukasz Dymek

    A kiedy lodówka od Google?