biznes

Przeciąga się transakcja zakupu Nokii przez Microsoft

We wrześniu ubiegłego roku Microsoft oświadczył, że zamierza kupić dział Nokii zajmujący się urządzeniami mobilnymi. Transakcja miała początkowo zostać zakończona w pierwszym kwartale tego roku. Do tej pory jednak nie została sfinalizowana i wygląda na to, że Redmond będzie musiało poczekać z przejęciem znacznej części fińskiego producenta do końca kwietnia.

Powodem tego opóźnienia jest przewlekłość postępowania przed urzędami regulującymi rynki w różnych krajach. Co prawda amerykański departament sprawiedliwości oraz Komisja Europejska zaakceptowały już umowę, tak jak i trzynaście innych urzędów na całym świecie, ale odpowiednie instytucje w Indiach i Chinach nie wyraziły jeszcze zgody na przejęcie Nokii przez Microsoft.

W Indiach Nokia uwikłana jest w spory sądowe z władzami kilku stanów. Tylko w ubiegły piątek władze południowego stanu Tamilnadu złożyły przeciwko Nokii pozew o zapłatę około 300 milionów dolarów zaległych podatków, twierdząc, że fińska firma sprzedawała na terenie Indii swoje telefony wyprodukowane w fabryce znajdującej się w Madrasie. Telefony, jako przeznaczone na eksport miały być zwolnione z podatku. Tymczasem Chiny starają się wykorzystać okazję do tego, by przekonać zarówno Nokię, jak i Microsoft do obniżenia opłat licencyjnych za korzystania ze swoich patentów.

Brad Smith, główny prawnik Microsoftu, stwierdził wczoraj, że trwają prace zmierzające do rozwiązania tych kwestii, a firma czeka obecnie na wyrażenie zgody na przejęcie znaczącej części Nokii przez pozostałych regulatorów. Według niego proces ten potrwa dłużej niż początkowo planowano i powinien zostać zamknięty do końca kwietnia.

podobne treści