naukanews

Prywatny huragan

Kichanie jest jednym z gwałtowniejszych odruchów naszego ciała. Jest to reakcja oczyszczenia naszego nosa. Atak kichania mogą wywołać czynniki takie jak kurz, pyłki kwiatów (u alergików), ostre przyprawy, a nawet światło słoneczne (photic sneeze reflex). Znane są także przypadki bardzo silnej odpowiedzi naszego nosa na myślenie o seksie, a nawet kichanie wtedy, kiedy mamy pełny żołądek!

W efekcie podrażnienia błony śluzowej nosa występuje lawina reakcji: produkcja śluzu, chwilowe zamknięcie oczu i fala impulsów motorycznych skierowanych do mięśni całego tułowia. Dzieje się tak po to, żeby wypchnąć powietrze z płuc z prędkością około 150km/h! 

Kichanie – czynność tak niepozorna, normalna i traktowana przez nas zupełnie najzwyczajniej w świecie, dzięki nowoczesnej technice odkrywa przed nami swe nowe oblicze. Oglądana w slow motion, daje się podzielić na kilka etapów, z których każdy charakteryzuje się rozmaitymi wyrazami twarzy kichającego. Co wyraża ludzka twarz w poszczególnych momentach? Oto próba klasyfikacji:
Etap I – natchnienie. Kichający przeczuwa, co stanie się za chwilę. Jego twarz wyraża błogie zadowolenie. Oczy mrużą się, jak u kota, który właśnie jest drapany za uchem.
Etap II – uniesienie duchowe. W tym momencie człowiek już wie, że zbliża się nieubłagane.
Stan ten można porównać do momentu wchodzenia w trans przez szamana. Oczy zmrużone
w skupieniu, usta szeroko rozchylone, jakby zaczynały arię operową.
Etap III – ból. Tuż przed ostatecznym kichnięciem twarz rysuje grymas wysiłku i krańcowego wyczerpania, jak u sportowca, który ostatkiem sił przecina linię mety na bieżni.
Etap IV – ulga. Następuje kulminacyjny moment całego procesu kichania. Nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać, przerwać.
Na załączonym filmie każdy z tych etapów można prześledzić samemu, a może nawet zabawić się w wyszukanie jeszcze większej liczby stanów ducha.

[Discovery]

podobne treści

  • Anonim

    Etap V – obrzydzenie!

  • Rafał Tomański

    trudno sie nie zgodzic :)

  • Zenon

    w rzeczy samej ;-)