wtf

Próżniowy Spider-Man

Przy takim poziomie hałasu ten Spider-Man zaskoczy tylko głuchego. Nie zmienia to faktu, że technologia ta wydała się amerykańskiemu lotnictwu na tyle interesująca, że zainwestowali oni 100 tysięcy dolarów w studencki projekt.

Wojskowi zawsze poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą ich siłom zaskoczyć siły przeciwnika. Nie inaczej było w tym przypadku kiedy to US Air Force ogłosiło konkurs na wynalezienie nowego sposobu na pokonywanie przez żołnierzy pionowych ścian – czterech żołnierzy miało za pomocą sprzętu zaprojektowanego przez 33 drużyny pokonać ścianę o wysokości 30 metrów. Zawody wygrał zespół z Uniwersytetu Stanowego Utah proponując rozwiązanie, które możecie zobaczyć na powyższym nagraniu.

Operator PVAC (Personal Vacuum Assisted Climber) ma założony plecak, w którym znajdują się dwie pompy próżniowe odsysające powietrze spod ssawek, które operator trzyma w dłoni. Rozwiązanie sprawdza się na cegłach, szkle i wielu innych powierzchniach.

Pieniądze zdobyte w konkursie przeznaczone zostaną na dopracowanie urządzenia, które na chwilę obecną, jest bardzo głośne. „Nie jest to wielki problem w mieście w czasie dnia, ale staje się problemem podczas tajnej operacji w nocy” mówi dr Steve Hansen, pod którego kierownictwem pracowano nad PVAC. „W następnej wersji będziemy pracowali nad ograniczeniem lub wyciszeniem hałasu silnika i pomp próżniowych.” Zespół chciałby także zmniejszyć wagę urządzenia i zoptymalizować projekt.

[Business Insider]

podobne treści