wynalazki

Proteza ręki drukowana w 3D

Ostatnimi czasy byliśmy świadkami ogromnego postępu w dziedzinie protetyki. Dzięki technologii ludzie, którzy wcześniej pozbawieni byli kończyn mogą teraz samemu zasznurować buty czy, w ograniczonym zakresie, czuć to, co czuje mechaniczna ręka. Można nawet połączyć protezę z kośćmi. Można. Tylko, że to wszystko kosztuje. Brytyjski robotyk Christopher Chappell chciałby, by tego typu urządzenia były dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje.

Jedna z najlepszych współczesnych protez ręki BeBionic, kosztuje około 35 tysięcy dolarów. Chappell chciałby zbić cenę zaawansowanych protez do 450 dolarów. Skąd taka różnica? Bardzo proste – Chappell pracuje nad protezą, którą można wydrukować w 3D.

Prace trwają już od jakiegoś czasu ale dopiero niedawno Chappell zwrócił się o pomoc do internautów i bez problemu udało mu się uzbierać 10 tysięcy funtów na prace badawcze za pomocą kampanii na Kickstarterze. Miejmy nadzieję, że z dzięki tym pieniądzom uda się mu osiągnąć swój cel. W końcu drukarki 3D nie muszą służyć tylko do drukowania broni.

podobne treści