aplikacje

Propagandowa aplikacja Talibów znika z Google Play

Dziś praktycznie każdy może, korzystając z możliwości Internetu, docierać ze swoim przekazem do wielu użytkowników. Praktycznie każdy może też stworzyć aplikację, nie zawsze jednak musi ona utrzymać się na przykład w Google Play. Taki los spotkał ostatnio Alemarah, propagandową aplikację przygotowaną przez Talibów.

Na istnienie aplikacji, w której użytkownicy mogli odnaleźć informacje, oświadczenia i nagrania przygotowywane w języku paszto przez afgańskich Talibów, zwróciła w miniony piątek uwagę SITE Intelligence Group, amerykańska organizacja zajmująca się śledzeniem aktywności ugrupowań ekstremistycznych w sieci. Zabihullah Mujahed, rzecznik prasowy Talibów, z którym rozmawiali telefonicznie dziennikarze agencji Bloomberg, stwierdził, że przygotowanie tej aplikacji było „częścią naszych zaawansowanych technologicznie działań mających na celu dotarcie do szerszej grupy odbiorców”.

I rzeczywiście, Talibowie, którzy podczas swoich rządów w Afganistanie raczej nie skupiali się na nowych technologiach, teraz starają się nie ustępować na tym polu – już od dłuższego czasu prowadzą w pięciu językach własną stronę internetową, a ich konta na Twitterze czy Facebooku są regularnie blokowane. Taki sam los spotkał też aplikację Alemarah, która zniknęła z Google Play już w sobotę.

Według rzecznika organizacji terrorystycznej została ona wycofana „z powodów technicznych”, ale według BBC, to Google stało za jej usunięciem. Firma co prawda odmówiła udzieliła komentarza na temat tej konkretnej aplikacji, ale na pytanie zadane przez brytyjskiego nadawcę odpowiedziała, że „nasze zasady społeczności zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniły jak najlepsze doświadczenia dla naszych użytkowników i deweloperów. Dlatego usuwamy z Google Play aplikacje, które łamią te zasady”.

Zdjęcie: Flickr/ResoluteSupportMedia

podobne treści