gadżetynews

Projekt Tango: czarny koń tegorocznego Google I/O?

Pamiętacie jeszcze projekt Tango? Nawet jeśli nie, to w najbliższych dniach na pewno o nim usłyszycie, ponieważ Mountain View zarezerwowało dla niego sporo czasu podczas zbliżającej się konferencji Google I/O.

Ponad dwa lata temu Google zainicjowało projekt, znany pod nazwą kodową Tango, którego głównym celem było zapewnienie urządzeniom mobilnym możliwości orientacji w fizycznej przestrzeni i trójwymiarowego mapowania najbliższego otoczenia. Wygląda na to, że Mountain View gotowe jest już na to, by udostępnić te możliwości szerokiemu gronu deweloperów i w pewnym sensie połączyć je z możliwościami, jakie daje technologia VR. Przynajmniej tak wnioskować można na podstawie oficjalnych i nieoficjalnych informacji, jakie już teraz krążą na temat rozpoczynającej się za dwa dni konferencji Google I/O.

Według harmonogramu konferencji Google planuje poświęcić projektowi Tango cztery panele, co oznacza, że podczas konferencji temat ten będzie praktycznie tak samo ważny, jak Android N czy technologia wirtualnej rzeczywistości. Według anonimowych informatorów, Google zamierza połączyć możliwości VR oraz Tango w kontekście Map Google, co ma pozwolić na tworzenie trójwymiarowego odwzorowania wnętrz.

Żeby jednak było to możliwe, konieczne jest urządzenie, które będzie wspierało możliwości projektu Tango. Co prawda Google tworzyło już smartphone’y i tablety Tango, ale były to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do wewnętrznych testów. Ale tak się akurat składa, że podczas tegorocznych targów MWC, Google zapowiedziało, że już latem tego roku świat ujrzy smartphone’a Tango, przygotowanego we współpracy z Lenovo. Google I/O byłoby więc świetną okazją do tego, by po raz pierwszy zaprezentować go publicznie.

Google liczy podobno na to, że na bazie Tango deweloperzy będą tworzyli nowe usługi i aplikacje wykorzystujące możliwości VR i AR, takie jak gry komputerowe, aplikacje edukacyjne, dzięki którym odwiedzimy cyfrowe odpowiedniki prawdziwych muzeów czy pomoce nawigacyjne pozwalające odnaleźć się w prawdziwych centrach handlowych.

Na razie są to oczywiście spekulacje, ale w ciągu kilku dni dowiemy się więcej na temat tego, jak można będzie wykorzystać możliwości projektu Tango.

podobne treści