gryWiadomość głównawynalazki

Projekt otwartej konsoli OUYA bije rekordy na Kickstarterze

Chyba wszyscy zgodzimy się, że gry na konsole są drogie. Wpływ na to ma wiele czynników, jednak największą chyba winą ponoszą opłaty, które deweloperzy muszą zapłacić producentowi platformy za przyjemność tworzenia na nią. Jak wyglądałby świat gier konsolowych gdyby takich opłat nie było? Takie pytanie zadali sobie pomysłodawcy konsoli OUYA.

Opłaty licencyjne, opłaty za opublikowanie, konieczność zakupu SDK- wszystko to sprawia, że producenci gier muszą ponieść koszty, które przerzucane są później na klienta. Pomysłodawcy konsoli OUYA postanowili sprawić by gry stały się „tańsze w produkcji i tańsze dla klienta.”

Ich projekt nowej, otwartej konsoli znalazł się dwa dni temu na Kickstarterze. Oszacowali oni, że do wprowadzenia swojego pomysłu w życie potrzebują 950 tysięcy dolarów. Oparta na Androidzie konsola ma być otwarta dla każdego – po jej zakupie klient otrzyma konsolę, kontroler i zestaw deweloperski. Dodatkowo użytkownicy mają mieć swobodny dostęp do swojej konsoli.

“Jest łatwa do zrootowania (a rootowanie nie spowoduje utraty gwarancji). Wszystko przykręcone jest przy pomocy standardowych śrubek. Miłośnicy modyfikacji mogą stworzyć własne urządzenia peryferyjne i podłączyć je przy pomocy USB lub Bluetooth,” OUYA precyzują pomysłodawcy.

Specyfikacja techniczna zakłada wykorzystanie czterordzeniowego procesora Tegra3 quad-core, 1GB RAM, 8GB wewnętrznej pamięci flash, wyjścia HDMI, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth LE 4.0, USB 2.0 i kontrolera. Całość ma działać pod kontrolą Androida 4.

Jak widać otwarte podejście znalazło uznanie w oczach potencjalnych użytkowników. W ciągu dwóch dni zebrana suma kilkukrotnie przekroczyła wymagane 950 tysięcy dolarów. Na chwilę obecną projekt może poszczycić się wsparciem w wysokości ponad 2,5 miliona dolarów. A do zakończenia zbierana funduszy pozostało jeszcze 28 dni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze konsoli OUYA pojawić się mają w marcu przyszłego roku.

[Kickstarter via 9to5Google]

podobne treści