gadżetysmartfonywynalazki

Projekt Ara na rynku już w przyszłym roku

Podczas tegorocznej konferencji Google I/O Mountain View podzieliło się także informacjami na temat Projektu Ara, czyli modułowego smartphone’u, nad którym Google pracuje już od jakiegoś czasu. Wygląda na to, że już niebawem będziemy mogli sami ocenić efekty tej pracy.

Kiedy pierwszy raz pojawił się pomysł stworzenia modułowego smartphone’u, wydawało się, że jest to pomysł bardzo trudny do zrealizowania. Na szczęście problemy zostały przezwyciężone, a kilka dni temu Google, które od kilku lat pracuje nad własnym projektem modułowego urządzenia mobilnego, ogłosiło, że jego deweloperskie wersje trafią do twórców sprzętu i oprogramowania w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Do sklepów modułowe urządzenia mają trafić w przyszłym roku.

Według pierwotnego planu wszystkie podzespoły urządzenia, a więc także procesor czy pamięć operacyjna, miały być wymienne. Ostatecznie jednak Google zdecydowało, że elementy te zawierać będzie podstawowy „szkielet” urządzenia, do którego dołączane będą moduły rozszerzające jego możliwości. Na taką decyzję Moutnain View miało wpłynąć badanie opinii, przeprowadzone wśród potencjalnych użytkowników, z którego wynikało, że użytkownicy nie chcą decydować o każdym podzespole smartphone’u, zainteresowani są natomiast otrzymaniem głównego modułu z ekranem, procesorem i układem graficznym, którego możliwości będzie można rozbudowywać.

Modułów tych docelowo ma być bardzo dużo, a już teraz firmy takie jak Toshiba, Sony, Samsung, Panasonic czy TDK wyraziły zainteresowanie ich produkcją i sprzedażą. W głównym szkielecie moduły mocowane są przy pomocy złącz elektromagnetycznych, które pozwalają na wymianę modułów nawet podczas pracy urządzenia. Aby uniknąć sytuacji, w której moduły same wypadną ze złącza, do ich wysunięcia konieczne jest wydanie odpowiedniej komendy przez oprogramowanie szkieletu.

Trudno powiedzieć, na ile zainteresowanie samym pomysłem modułowego smartphone’a przełoży się ostatecznie na wyniki sprzedaży, ale można zakładać, że Google dołoży wszelkich starań, by Ara znalazła swoją niszę na rynku.

podobne treści