wynalazki

Project Tango: Google łączy siły z NASA

Project Ara nie jest jedynym smartphonem, nad którym obecnie trwają prace w ramach zespołu Advanced Technology and Projects Google. Kolejnym z nich jest Project Tango – urządzenie, którego podzespoły mają być zdolne do zaawansowanego mapowania otoczenia. Tak zaawansowanego, że może być ono wykorzystane do orientacji w warunkach mikrograwitacji.

Pamiętacie jeszcze program SPHERE, którego celem było stworzenie małych autonomicznych robotów, które mogłyby pomagać astronautom w pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Zamiast integrować wszystkie potrzebne czujniki z nową platformą, zespół NASA pracujący nad projektem SPHERE postanowił wykorzystać istniejące rozwiązania, a konkretnie smartphone’y z Androidem. Teraz Google chce dołączyć do projektu i zastąpić zwykłe telefony z Androidem swoimi prototypami Project Tango.

Google właściwie już połączyło siły z naukowcami z NASA Ames Research Center, czego najlepszym dowodem jest powyższe nagranie z testów przeprowadzonych na pokładzie samolotu laboratoryjnego.

Ostatecznym celem tych badań jest skonstruowanie urządzenia SPHERE, które, wykorzystując procesor graficzny Myriad 1 Project Tango, byłoby w stanie samemu tworzyć trójwymiarową mapę otoczenia i wykorzystywać zdobyte w ten sposób dane do autonomicznego poruszania się w warunkach niskiej grawitacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prototypy SPHERE wyposażone w Project Tango pojawią się na ISS już tego lata.

podobne treści