wynalazki

Project Loon: Testy z udziałem użytkowników mają zacząć się w tym roku

Pod wpływem informacji o zainteresowaniu Google dronami zasilanymi energią słoneczną, można było odnieść wrażenie, że Mountain View porzuciło pomysł wykorzystania balonów do dostarczania Internetu. Wrażenie takie jednak byłoby mylne – jak donosi serwis Re/code, Project Loon ma się całkiem nieźle i w tym roku mają rozpocząć się jego szeroko zakrojone testy.

Nie znaczy to jednak, że podczas realizacji projektu nie napotkano na pewne problemy. Według Re/code, Google bardzo długo starało się stworzyć taki ostateczny projekt stratosferycznego balonu, by był on jednocześnie tani w produkcji i wytrzymały na tyle, by sprostać tego rodzaju zadaniom. Jak przyznaje Astro Teller, szef Alphabet X (byłego Google X), zanim opracowano ostateczny projekt, jego zespół „wyrzucił do kosza bardzo dużo prototypów” o najróżniejszych kształtach.

Ale cel ostatecznie udało się osiągnąć, a firma opracowała balon, który może być produkowany bardzo tanio i nadal może precyzyjnie nawigować. Jego prototyp został już nawet przetestowany i według Tellera w ubiegłym roku w ciągu 187 dni okrążył on Ziemię dziewiętnaście razy.

Kolejnym krokiem ma być przetestowane w praktyce, we współpracy z dostawcami Internetu, możliwości nadawania urządzeń instalowanych na takich balonach. Na razie firma prowadziła jedynie wewnętrzne testy i, według szefa Alphabet X, może pochwalić się pewnymi sukcesami. Przede wszystkim udało się poprawić jakość połączenia realizowanego za pomocą balonu do około 15 Mb/s.

Testy z udziałem prawdziwych odbiorców mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Firma chce je przeprowadzić między innymi w Indonezji i w Sri Lance.

podobne treści