internetnews

„Project Kuiper” czyli Amazon w kosmosie

Do grona firm, które planują wysłać na orbitę własny rój satelitów, którego celem będzie zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu, dołączył niedawno Amazon.

Amazon już od dawna nie jest tylko sklepem internetowym. Amerykańska korporacja potwierdziła właśnie, że planuje wysłać na niską orbitę okołoziemską tysiące satelitów, których zadaniem będzie zapewnienie łączności za pomocą szerokopasmowego Internetu. Amazon nazwał tę inicjatywę „Project Kuiper”.

Dzięki wnioskowi złożonemu przez Amazon w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym wiadomo, że firma chciałaby wysłać docelowo na orbitę nawet 3236 satelitów, z czego 784 z nich zawieszono by na wysokości 590 kilometrów, 1296 na wysokości 610 kilometrów, a 1156 znajdowałoby się na wysokości 630 kilometrów. Sieć satelitów miałaby swoim zasięgiem pokrywać wszystkie obszary naszej planety położone pomiędzy 56 stopniem szerokości geograficznej północnej a 56 stopniem szerokości geograficznej południowej. W tych regionach żyje 95 procent populacji Ziemi.

Jak podaje Amazon, „Project Kuiper” to dla firmy projekt długoterminowy, który objąć ma swoim działaniem dziesiątki milionów ludzi bez podstawowego dostępu do szerokopasmowego Internetu. W założeniach ma ona zapewnić szybką łączność szerokopasmową o małym opóźnieniu dla ludzi na całym świecie i na długie lata pozwoli umocnić swoją pozycję Amazonowi jako dostawcy usług technologicznych.

Niestety na razie nie wiadomo, czy firma zamierza sama zbudować swoje satelity i wystrzelić je za pomocą rakiet należącego do Jeffa Bezosa Blue Origin, czy będzie chciała kupić odpowiednie rozwiązania i usługi. Choć sądząc po ogłoszeniach o pracę, jakie pojawiły się ostatnio na stronach korporacji, będzie ona raczej chciała zbudować swoje satelity samodzielnie.

Ilustracja: Flickr/mikemacmarketing

podobne treści