Wiadomości promowanewynalazki

Project Jacquard, czyli intelegintne tkaniny Google

Konferencja Google I/O przyniosła sporo nowych informacji na temat oprogramowania, nad którym pracuje obecnie Mountain View, ale nie były to jedyne sprawy, którymi chwalił się gigant. Google zaprezentowało też pomysły, nad którymi pracują specjaliści z oddziału badawczego ATAP. Jednym z nich jest Project Jacquard.

Jeśli nazwa tego projektu kojarzy się wam z ubraniami, jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne –  Project Jacquard jest bowiem eksperymentem, który ma sprawić, że każde ubranie będzie mogło stać się panelem dotykowym. Ale jak prowadzony przez byłą szefową agencji DARPA Google ATAP (Advanced Technology And Projects) chce do tego doprowadzić?

Rozwiązaniem mają być specjalne nici składające się zarówno z metalu, jak i z takich materiałów jak jedwab, bawełna czy poliester. Nici te docelowo mają być wystarczająco mocne, by można było tkać z nich maszynowo materiały.

Zanim to jednak nastąpi, Google ATAP musi wykonać jeszcze bardzo dużo pracy. Na razie oddział Google odpowiedzialny za najbardziej ambitne projekty mógł pochwalić się próbką możliwości rozwijanej przez siebie technologii – goście konferencji mogli włączać i wyłączać żarówki przejeżdżając palcem po wzorze wyszytym specjalnymi nićmi Google.

podobne treści