smartfonyWiadomości promowanewynalazki

Project Ara – Motorola zabiera się za modułowe smartphone’y

Pamiętacie jeszcze Phoneblocks? Zaproponowany niedawno przez holenderskiego projektanta pomysł modułowych smartphone’ów został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez potencjalnych użytkowników, ale jeszcze miesiąc temu nic nie świadczyło o tym, że kiedyś uda się go zrealizować. Do wczoraj, kiedy to Motorola pochwaliła się projektem Ara.

Project Ara to otwarta inicjatywa zmierzająca do zbudowania modułowych smartphone’ów, które „mają zrobić dla sprzętu to, co Android zrobił dla oprogramowania”. Należąca do Google firma, chce więc stworzyć otwartą platformę, do której każdy deweloper będzie mógł dodać własne komponenty sprzętowe.

Smartphone, który opracowany zostanie w ramach projektu Ara, będzie składał się z podstawowej „ramy”, nazywanej przez Motorolę endoszkieletem, oraz modułów, które będzie można dowolnie wymieniać. Moduły będą mogły zawierać cokolwiek – nowy procesor, wyświetlacz, fizyczną klawiaturę czy specjalistyczny czujnik.

Motorola twierdzi, że techniczne prace nad projektem trwają już od ponad roku, jednak dopiero po tym jak Dave Hakkens, pomysłodawca Phoneblocks, skupił wokół tej idei całkiem sporą społeczność, firma postanowiła pochwalić się publicznie swoimi pracami i połączyć z nim siły.

Motorola zachęca wszystkich deweloperów zainteresowanych tworzeniem własnych modułów do udziału w projekcie. Pierwsze Module Developer’s Kit mają pojawić się w ciągu kilku miesięcy ale osoby zainteresowane udziałem w programie, mogą zarejestrować się już teraz.

podobne treści