newsprogramyWiadomość główna

Program komputerowy zdał Test Turinga!

Eugene Goostman zachowuje się jak typowy trzynastolatek z Odessy. Lubi słodycze, hamburgery i ma świnkę morską. A przynajmniej była o tym przekonana jedna trzecia sędziów zebranych w siedzibie londyńskiego Towarzystwa Królewskiego. Tym samym program o nazwie Eugene Goostman zdał test Turinga.

W minioną sobotę w Towarzystwie Królewskim odbył się konkurs Turing Test 2014 organizowany przez naukowców z University of Reading w 60 rocznicę samobójczej śmierci Alana Turinga. Do rywalizacji stanęło pięć programów, ale zwycięzcą okazał się być program o nazwie Eugene Goostman, który przekonał sędziów, że jest człowiekiem. Nie wszystkich oczywiście, ale do zdania testu Turinga nie musiał przekonywać wszystkich – „wystarczy”, że po serii pięciominutowych rozmów za pośrednictwem chatu, 30 procent sędziów, którzy nie wiedzą, czy rozmawiają z żywą osobą czy z programem, stwierdzi, że rozmawiało z człowiekiem. A o tym, że Eugene Goostman jest prawdziwym nastolatkiem, przekonanych było 33 procent oceniających.

Twórcy programu, Rosjanin Vladimir Veselov oraz Ukrainiec  Eugene Demchenko, przyznają, że ułatwili sobie trochę zadanie tworząc nastolatka:

„Eugene ‚urodził się’ w 2001 roku. Naszą głównym celem było to, by mógł twierdzić, że wie wszystko, ale jednocześnie jego wiek sprawiałby, że jego niewiedzę można byłoby racjonalnie wytłumaczyć. Spędziliśmy dużo czasu na stworzenie postaci z wiarygodną osobowością. W tym roku usprawniliśmy ‚sterownik rozmowy’, który sprawia, że rozmowa z programem staje się dużo bardziej naturalna w porównaniu z programem, który po prostu odpowiada na pytania. W przyszłości planujemy sprawić, by Eugene stał się mądrzejszy, planujemy też nadal pracować nad poprawą tego, co nazywamy ‚logiką konwersacji’,” stwierdził Veselov.

Wcześniej czy później musiało to nastąpić. Sam Turing przewidywał co prawda, że w okolicach roku 2000 maszyny wyposażone w 119 MB pamięci będą w stanie oszukać 30% sędziów w czasie pięciominutowego testu, ale na spełnienie tej wizji musieliśmy poczekać do 7 czerwca 2014 roku. W przeszłości niektóre programy (Cleverbot w 2011 czy Eugene Goostman w roku 2012) zbliżały się już co prawda do wyznaczonej przez Turinga granicy, ale dopiero teraz udało się ją przekroczyć.

Biorąc jednak pod uwagę, że jednocześnie oznacza to, iż większość sędziów prawidłowo rozpoznało program komputerowy, w najbliższej przyszłości Skynet nam raczej nie grozi.

podobne treści