newsWiadomość główna

Program elektronicznych dowodów tożsamości ruszy w maju przyszłego roku

Po porażce projektu pl.ID elektroniczne dokumenty tożsamości nie miały w naszym kraju najlepszej prasy. Temat został jednak podjęty przez nowy rząd, który dziś zaprezentował założenia projektu mDokumenty.

Zainicjowany przez ekipę minister Streżyńskiej plan zakładał stworzenie systemu mID, który dzięki oparciu się o smartphone’y, miał zrealizować wizję Polski z elektronicznymi dowodami tożsamości. Dziś Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji, zaprezentował szczegółowe założenia projektu mDokumentów.

Różnią się one trochę od tego, co mogliśmy sobie wyobrażać na podstawie wcześniejszych wypowiedzi pani minister – obywatel nie będzie dysponował aplikacją, do jej odpowiedniej wersji będą miały dostęp upoważnione osoby. Po podaniu przez obywatela numeru PESEL lub numeru telefonu, będą oni mogli wprowadzić je do swojej aplikacji, po czym na telefon lub smartphone kontrolowanej osoby zostanie wysłany SMS z kodem. Po wprowadzeniu kodu do aplikacji „kontrolnej”, osoba sprawdzająca nasze dane uzyska dostęp tylko do tych danych, do których sprawdzenia jest upoważniona.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że bardzo ważnym aspektem programu mDokumentów ma być bezpieczeństwo. Żadne dane nie będą przechowywane w pamięci urządzenia, a aplikacje mają być jedynie pośredniczyć w komunikacji z administrowaną przez rząd infrastrukturą. Dodatkowo osoby posiadające dostęp do aplikacji będą miały przydzielone różne poziomy dostępu do informacji, dzięki czemu na przykład policja będzie mogła otrzymać komplet danych osobowych, a sprzedawca w sklepie potwierdzi jedynie wiek klienta. Wykorzystanie kodów SMS ma sprawić, że z systemu korzystać będzie można również za pośrednictwem starszych urządzeń.

Pilotażowy program mDokumentów ma ruszyć w maju przyszłego roku, jego pełne wdrożenie ma nastąpić w ciągu siedmiu kolejnych miesięcy. W pierwszej kolejności z systemem zostaną zintegrowane dowody osobiste, później obejmie on prawa jazdy, dowody rejestracyjne oraz ubezpieczenia OC. Korzystanie mDokumentów nie będzie obowiązkowe, mają one stanowić wygodny odpowiednik dokumentów tradycyjnych.

Zdjęcie: MC

podobne treści