news

Prognoza globalnych zmian demograficznych ONZ (infografika)

Które państwa zdają się rosnąć w siłę? Które zaś w przyszłości mogą zmagać się z różnego rodzaju problemami wynikającymi ze zmniejszającej populacji? Tego wszystkiego dowiecie się ze specjalnej infografiki przygotowanej przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, który postanowił podzielić się z nami wynikami prognozy dotyczącej globalnych zmian demograficznych w latach 2010-2015.

Tak jak mogliśmy się tego spodziewać – światowym liderem w dziedzinie przyrostu naturalnego zdaje się być w tej chwili Afryka, gdzie niemal każdy pojedynczy kraj może pochwalić się dodatnią różnicą między liczbą urodzeń a zgonów swoich obywateli. Niezłe wyniki odnotowały też państwa Ameryki Środkowej i Bliskiego Wschodu, których populacja w najbliższym czasie z pewnością nie ulegnie naturalnemu skurczeniu (padł tam nawet rekord całego zestawienia – zaliczył go Oman z rezultatem +7,8 %). Biorąc pod uwagę fakt, iż przewidywania ONZ obejmują także 2 najbliższe lata – Czarny Ląd raczej nie musi obawiać się o jakiekolwiek braki natury ludnościowej.

Na kompletnie innym biegunie znajdują się z kolei sąsiadujące z nami kraje Europy środkowo-wschodniej, na czele z Ukrainą, Bułgarią i państwami Bałtyckimi, które w przyszłości będą musiały zmierzyć się z niedostateczną liczbą nowych obywateli. Nie najlepiej wygląda też sytuacja w zwyczajowo górujących we wszelkiego rodzaju rankingach Niemczech.

Co zatem tak naprawdę wynika z najświeższego raportu specjalistów FLNZ (cały dokument, wraz z wszelkiego rodzaju szczegółami może znaleźć pod linkiem poniżej)? W gruncie rzeczy nic ponad to o czym dawna dobrze wiedzieliśmy. Wysoko rozwinięte państwa Europy Zachodniej, Skandynawii i Ameryki Północnej zmagają się z pewnego rodzaju stagnacją, a kraje Bliskiego Wschodu i Afryki powoli przejmują palmę w dostarczaniu na świat największej liczby ludzi.

No i cóż, wszystko wskazuje na to, że taki stan rzeczy utrzyma się przez wiele najbliższych lat.

Zobaczcie sami.

Źródło: Gizmodo.com / Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (dokument)

podobne treści