smartfony

Producenci podpisali porozumienie wymierzone w złodziei

Kradzież urządzenia mobilnego nie jest niczym przyjemnym. Nie chodzi jedynie o to, że dzisiejsze smartphone’y czy tablety kosztują często kilka tysięcy złotych, ale też o to, że w takich sytuacjach okradziona osoba boleśnie przypomina sobie o tym, że takie urządzenia są bardzo osobistymi przedmiotami. Aktualnie właściciele tylko niektórych urządzeń mogą w takiej sytuacji zdalnie zlokalizować urządzenie lub usunąć jego zawartość, ale po roku 2015 będą to mogli zrobić wszyscy.

Przedstawiciele wszystkich znaczących producentów urządzeń mobilnych, oraz pięciu amerykańskich operatorów komórkowych, podpisali porozumienie, które zakłada, że do lipca 2015 roku każdy użytkownik będzie miał możliwość zdalnego zablokowania skradzionego urządzenia oraz usunięcia jego zawartości. Co prawda funkcjonalność taka jest już dostępna we wszystkich trzech najpopularniejszych mobilnych systemach operacyjnych, ale w przyszłym roku dostęp do niej mają mieć właściciele wszystkich urządzeń produkowanych przez Apple, Google, HTC, Huawei, Motorolę, Microsoft, Nokię czy Samsunga.

Jak twierdzi portal re/code, na powszechne wprowadzenie takiej funkcjonalności nalegali przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, przede wszystkim prokurator generalny Nowego Yorku oraz prokurator okręgowy San Francisco.

Zdjęcie: Flickr/Steel Wool

podobne treści