Wiadomości promowanewynalazki

Procesor, któremu niestraszne uszkodzenia

Każdy, kto kiedyś upuścił telefon wie z własnego doświadczenia, że technologia potrafi być krucha. Jednak rozwiązanie opracowane przez Caltech może sprawić, że mikroprocesory staną się dużo bardziej odporne. Przynajmniej na obrażenia od laserów.

Zespół badaczy z California Institute of Technology wyposażył mikrochip w zestaw bardzo precyzyjnych czujników rejestrujących temperaturę i natężenie prądu. Następnie odpalił w jego kierunku serię wiązek z wysokoenergetycznego lasera. W czasie kiedy laser uszkadzał konkretne obwody, zintegrowane oprogramowanie, dzięki wiedzy na temat tego jaka część została uszkodzona, przekierowywało w czasie rzeczywistym procesy do obwodów, które nie zostały uszkodzone przez laser. Steven Bowers z Caltech tłumaczy to w ten sposób:

„Wprowadzamy w układ rezultat jaki chcielibyśmy uzyskać i pozwalamy mu samemu zdecydować w jaki sposób chce do tego dojść (…). Wyzwaniem jest to, że na każdym chipie znajduje się ponad 100 tysięcy tranzystorów. Nie wiemy co w nich może się zepsuć ale nie musimy tego wiedzieć. Zaprojektowaliśmy system, który jest na tyle ogólny, że bez zewnętrznej interwencji znajdzie optymalny stan dla każdego z elementów wykonawczych w każdej sytuacji.”

W rezultacie, choć poszczególne tranzystory ulegają zniszczeniu, chip jako całość może funkcjonować dalej. Pozostaje jedynie zastosować podobne podejście także do zagrożeń pojawiających się częściej niż wiązki lasera.

podobne treści