newssmartfonyWiadomość główna

Premiera Nokii 8

Wczoraj swoją premierę miała Nokia 8, smartphone, który miał pokazać, że marka Nokia na dobre powróciła na rynek. Czy tak stanie się w rzeczywistości?

Oczywiście Nokia, pod wodzą HMD Global, jest już obecna na rynku od jakiegoś czasu, ale nowe urządzenia z tym logiem na obudowie przyjmowane były do tej pory dość umiarkowanie pozytywnie. Nowy flagowiec Nokii miał to zmienić.

Czy mu się uda? Nie jest to wykluczone. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi informacjami, obok logo Nokii na obudowie pojawiło się także inne logo, wskazujące na optykę przygotowano w pracowniach Carla Zaissa. Sama obudowa wykonana została z aluminium i nie zabrakło w niej czytnika linii papilarnych, który znajduje się nad fizycznym przyciskiem pod ekranem oraz gniazda USB Type C.

Urządzenie wyposażone jest w ekran IPS o przekątnej wynoszącej 5,3 cala i rozdzielczości QHD. Sercem urządzenia jest procesor Snapdragon 835, który wsparty jest 4 GB pamięci RAM. Oprócz tego w Nokii 8 znajdują się 64 GB pamięci wewnętrznej oraz slot na kartę pamięci o maksymalnej wielkości 256 GB. Za zasilanie odpowiedzialny jest akumulator o pojemności 3090 mAh, a do sprzedaży trafi także wersja obsługująca dwie karty SIM. Całość działa pod kontrolą czystego Androida 7.1.1.

Cechą wyróżniającą to urządzenie spośród propozycji konkurencji ma być aparat z optyką ZEISS. A właściwie aparaty, ponieważ HMD Global zaproponowało dość interesujący sposób na ich wykorzystanie. Oprogramowanie Nokii 8 ma pozwolić bowiem na jednoczesne nagrywanie zarówno główną, jak i przednią kamerą – obraz z nich będzie mógł być łączony i w ten sposób nagrywany, strumieniowany czy przesyłany w wideokonferencji. Opcja ta została nazwana Dual-Sight i jest swego rodzaju alternatywą dla specjalistycznych rozwiązań pozwalających na nagrywanie sferyczne.

Sama kamera główna składa się z dwóch obiektywów, z których oba działają w rozdzielczości 13 megapikseli. Jeden z nich posiada kolorową matrycę z optyczną stabilizacją obrazu, drugi jest monochromatyczny. Nie zabrakło też czujnika podczerwieni wykorzystywanego przez autofocus i dwutonowej diody LED. Z powodu Dual-Sight przednia kamera również wyposażona jest w matrycę 13 megapikseli.

Nokia 8 trafi do sklepów w czterech wariantach kolorystycznych: polerowanym niebieskim, polerowanym miedzianym, matowym niebieskim oraz stalowym. W polskich sklepach pojawi się ona już we wrześniu, a jej sugerowana cena to 2599 złotych. Czas pokaże, czy będzie to tylko interesująca ciekawostka, czy flagowiec ten zdobędzie szersze uznanie.

podobne treści