newswynalazki

Premier Japonii zapowiada organizację Olimpiady dla robotów

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku odbędą się w Tokio. Każdy fan sportu wie o tym już od września ubiegłego roku. Premier Japonii zapowiedział jednak niespodziankę – w tym samym roku chciałby zorganizować Olimpiadę dla robotów.

Premier Japonii, Shinzo Abe, podczas wystąpienia, które miało miejsce w ubiegły weekend w jednej z japońskich fabryk produkujących roboty, zapowiedział, że chciałby wykorzystać okazję, jaką jest organizacja Olimpiady w Tokio, do tego, by zaprezentować postępy w robotyce. Dziedzinie, w której Japonia od lat jest pionierem.

A najlepszym sposobem na to, byłaby organizacja Olimpiady dla robotów:

„W 2020 roku chciałbym zebrać najlepsze roboty świata i zorganizować Olimpiadę, podczas której mogłyby one rywalizować w umiejętnościach technicznych,” stwierdził Abe.

Oczywiście nie chodzi jedynie o sport. Obecne władze Japonii uważają, że rozwój robotyki może stać się filarem wzrostu gospodarczego tego kraju i stanowić odpowiedź na wyzwania, jakie wiążą się ze starzeniem się japońskiego społeczeństwa. Podczas tego samego wystąpienia premier Abe zapowiedział także powołanie specjalnej grupy, która ma zająć się opracowaniem planów japońskiej „rewolucji robotów”. Rząd Japonii w sumie na ten cel przeznaczyć równowartość prawie 73 miliardów złotych.

Jeśli chodzi o samą Olimpiadę dla robotów, to Abe nie zapowiedział na razie gdzie chciałby zorganizować te zawody, ani jaką formę miałyby one przybrać. Miejmy nadzieję, że do 2020 roku Japonia nie zrezygnuje jednak z tych planów.

Zdjęcie: Flickr/JD Hancock

podobne treści