news

Prawie zbudował reaktor jądrowy w kuchni

Pół roku temu 31-letni Szwed z Ängelholm rozpoczął budowę reaktora we
własnym mieszkaniu. W ogóle się z tym nie krył, nawet informował o
postępach na specjalnym blogu. Wszystko szło świetnie do czasu, gdy zwrócił się do władz z zapytaniem, czy jego projekt jest w porządku.

Majsterkowicz sprowadził z zagranicy paliwo radioaktywne (ach, te zakupy przez Internet!), zamówił tez licznik Geigera z USA. Robił coraz to nowe postępy w pracy, gdy skontaktował się ze Strålsäkerhetsmyndigheten (Szwedzką Radą ds. Promieniowania). Zapytał tylko, czy budowa reaktora w kuchni jest legalna. Urzędnicy powiadomili policję, ta urządziła nalot i aresztowała biedaka. Gdy w domu nie wykryto promieniowania, a mężczyzna udzielił wyjaśnień, został zwolniony.

Jaka z tego nauka? Z ryzykownym hobby lepiej się nie afiszować. [The Local, Slashdot, zdjęcie: gualtiero boffi/Shutterstock]

podobne treści

 • 001

  Moze dlatego że nieużyte paliwo jądrowe NIE jest radioaktywne.

 • ogorzelski

  001 nie mieszaj ludziom w głowach!!!
  Paliwem radioaktywnym jest uran 235 lub pluton. Oba te pierwiastki są silnie radioaktywne. Jeśli nic nie wiesz na ten temat to się nie wypowiadaj!

 • slawekgre

  ogorzelski – pluton czy też uron mógłbyś wziąć do ręki. Również ten wzbogacony. Musiałbyś trzymać go chyba kilka tygodni by coś ci się stało. Większym zagrożeniem dla ciebie zresztą byłoby zagrożenie chemiczne. W końcu to metal ciężki. Groźne są natomiast produkty rozpadu. Oprócz uranu i plutonu można by użyć jeszcze toru.

 • iforget911

  „Powiedzmy sobie szczerze, ludzie w Polsce zaczęli się księży bać, co nie jest dobrym znakiem. Ponieważ mam za sobą doświadczenia z międzywojennego dwudziestolecia,, kiedy ksiądz prefekt, czyli katecheta w szkole, miał na zasadzie Konkordatu, tak dużą władzę, że ani nauczyciele, ani uczniowie nie ośmielali się z nim zadzierać, taki strach jest dla mnie zrozumiały (…) Nie jest dla nikogo sekretem, że przed wojną inteligencja, zwłaszcza tzw. inteligencja twórcza, boczyła się na kościelny ‚ciemnogród’ i że przymiotnik ‚katolicki’ oznaczał dla niej ‚obskurancki’. Dopuszczano wyjątki, przyjmowane jednak jako rodzaj egzotycznych zwierząt.” Czesław Miłosz, 1991 r. Chcesz wiedzieć więcej? http://www.ksiegarniaswit.pl/88173-dokad-kler-prowadzi-polske.html

 • ogorzelski

  Sorki o torze zapomniałem….
  Do ręki mógłbyś wziąć, faktycznie aż tak radioaktywny jak np.: kobalt 60
  Ale jeśli jesteś taki mądry to potrzymaj sobie taką sztabkę przez 1 godzinę, myślisz że dlaczego ludzie ubierają sie w kombinezony przeciwradiacyjne? żeby dobrze wyglądać ?

 • iforget911

  „Niestety, z chwilą nastania tzw. niepodległości Kościół dąży do stworzenia kraju wyznaniowego. Mamy być takim skansenem polskiego fundamentalizmu. To jest zupełna katastrofa. (…) Powinien być przeprowadzony rozdział Kościoła od państwa. Należy ustalić taryfy na usługi kościelne, należy zakazać ściągania z obywateli zamieszkałych w danych parafiach prawdziwych haraczów na budowę kościołów, należy anulować niezrozumiałe przywileje”. Jerzy Giedroyc, wypowiedź z 1993 r. Chcesz wiedzieć więcej wejdź na: http://www.ksiegarniaswit.pl/88173-dokad-kler-prowadzi-polske.html

 • normalny

  iforget911 ty zapewne jestes botem wiec ci wybaczam.