news

Prawie wszystkie filmy 3D w historii kina

Kliknij, aby powiększyć i przesuwać wykres.

Wystarczy jeden rzut oka na ten wykres, a na myśl przychodzi: to moda. A mody nadchodzą, powracają, przemijają. Najnowszy boom na trójwymiarowe filmy bije jednak wszelkie rekordy, wiec może skończyć się później, niż poprzednie okresy popularności technologii, od której kręci się w głowie.

Spoglądając na zestawienie autorstwa Sony, można też pogrążyć się w zadumie nad tym, jakie filmy powstają w trzech wymiarach i jak to świadczy o kondycji kinematografii. Technologia zarezerwowana niegdyś dla filmów… przyrodniczych, teraz uważana jest za ulepszającą wszystko, od horrorów po kreskówki.

Anglocentryczne zestawienie pomija osiągnięcia kinematografii radzieckiej, więc nie otrzymaliśmy pełnego obrazu historii 3D. O rzetelności autorów wykresu świadczy jednak uwzględnienie dzieła 3D Sex & Zen. Brawo! [Electropig UK, grafika: Sony Professional; The High Definite]

podobne treści

 • von.majkel

  Mi się wydaje że te 3D to jest tak: na początku łłłaaałłł, nawet jak boli głowa i oczy się męczą jest fajnie, później po paru razach jak objawy są takie same, ludzie przestają chodzić i stwierdzają ze tradycyjne filmy po prostu wygodniej się ogląda. A z tym wykresem jest tak że po parunastu latach ludzie zapominają lub rodzą się nowi którzy nie wiedzą jaka to męczarnia oglądanie filmów 3D i cisną do kin. Jak nie wprowadzą wygodniejszej technologi to damnie filmy 3D są gorsze w wygodzie oglądania od tradycyjnych. Jestem ciekaw jakie zdanie mają inni.

 • t_owczarek

  Ja jeszcze nie widziałam żadnego prawdziwego filmu 3D. To co jest w kinach to czysta iluzja/złudzenie/oszustw. Wszystko jest OK tak długo gdy patrzymy tam gdzie reżyser założył że powinniśmy patrzeć. Wszędzie indziej jest źle i wtedy zaczynamy się męczyć. Prawdziwe 3D będzie wtedy gdy obraz będzie dla każdego widza generowany na bieżąco z uwzględnieniem punktu na który patrzy. Całość musi byś tak skonstruowana aby zmieniała się akomodacja oka.

 • przemekno

  Koledzy niżej się nieźle rozpisali ;DD Ja tylko mam pytanie: czemu w 2003 roku jest „Shrek 4-D” ? ;P

 • tanderdel

  @przemekno

  Jak użyjesz Google to będziesz wiedzieć…

 • przemekno

  @tanderdel

  Masz racje ; DD Sorki za błąd