wtf

Praktyczny poradnik Al-Kaidy o tym jak walczyć z dronami

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób ukryć się przed czujnym okiem amerykańskich dron bojowych? Nie? W sumie nic dziwnego. Ale są na świecie organizacje, dla których wiedza o tym, jak nie dać się namierzyć z powietrza, jest bardzo cenna. A kiedy już jakiś sposób zostanie uznany za skuteczny, zależy im na tym, by wszyscy jej członkowie się z nią zapoznali.

Jedną z nich jest na przykład Al-Kaida, z którą francuskie wojska walczą aktualnie w Mali. A gdzie wojna, tam i korespondenci wojenni. Jakież musiało być zdziwienie dziennikarza Associated Press, kiedy w jednym z budynków, w którym jeszcze miesiąc temu znajdowała się kryjówka Al-Kaidy islamskiego Maghrebu, znalazł kopertę, a w niej, odbite na ksero, szczegółowe wytyczne, które mają pomóc bojownikom radzić sobie z zagrożeniem ze strony amerykańskich bezzałogowych pojazdów latających. A oto i one:

 1. Można poznać cel misji drony korzystając z rosyjskiego urządzenia „sky grabber”, które infiltruje jej pasma komunikacyjne. Urządzenia takie kosztują 2595 dolarów a osoba z nich korzystająca powinna być przeszkolonym specjalistą w zakresie komputerów.
 2. Wykorzystywać urządzenia, które nadają na takich samych częstotliwościach lub zakłócają częstotliwości radiowe wykorzystywane przez drony. Mudżahedini mogą pochwalić się udanymi eksperymentami z rosyjskim urządzeniem „Racal”.
 3. Na dachach samochodów lub budynków rozsypywać kawałki szkła, które będą odbijały światło.
 4. Wysłać grupę wyszkolonych snajperów by zestrzelili dronę, szczególnie te zwiadowcze, które latają nisko na wysokości sześciu kilometrów albo niżej.
 5. Zakłócać komunikację przy pomocy zwykłego dynama podłączonego do trzydziestometrowego drutu miedzianego.
 6. Zakłócać komunikację elektroniczną przy pomocy starych urządzeń emitujących silny sygnał, które będą działały non-stop. Przy pomocy prostych rozwiązań można zmylić urządzenia elektroniczne. Przykładowo Jugosłowiańska armia wykorzystywała kuchenki mikrofalowe do  przyciągania i ogłupiania rakiet NATO wyposażonych w czujniki wykrywające promieniowanie elektromagnetyczne.
 7. Robić dużo zamieszania i nie tworzyć stałych baz.
 8. Wykrywać obecność UAV za pomocą dobrze zorganizowanej siatki zwiadowczej. Ostrzec wszystkie jednostki by nie wykonywały żadnych ruchów na danym terenie.
 9. Nie dopuścić do tego by zostać zauważonym pośrednio lub bezpośrednio, zwłaszcza w nocy.
 10. Ukrywać się pod drzewami ponieważ są one najlepszą ochroną przed zauważeniem z powietrza.
 11. Przebywać w miejscach nieoświetlonych przez słońce takich jak cienie budynków czy drzew.
 12. Utrzymywać całkowitą ciszę w eterze
 13. Wysiąść z samochodów i trzymać się od nich z daleka zwłaszcza jeśli ktoś was ściga lub jesteście w trakcie walki.
 14. Dezorientować dronę wchodząc do miejsc z wieloma wejściami i wyjściami.
 15. Wykorzystywać podziemne schrony ponieważ pociski odpalane przez te samoloty są zazwyczaj pociskami przeznaczonymi do zabijania ludzi a nie do burzenia budynków.
 16. Unikać spotkań w otwartym terenie. W pilnych sprawach używać budynków z wieloma wejściami.
 17. Tworzyć komórki kontrwywiadu, które będą poszukiwać szpiegów i agentów.
 18. Tworzyć fałszywe spotkania z wykorzystaniem lalek i manekinów ustawionych na zewnątrz by zmylić przeciwnika.
 19. Jeśli zauważysz, że drona poluje na twój samochód opuść go natychmiast. Każdy pasażer powinien pobiec w innym kierunku. Jedna drona nie poleci za wszystkimi.
 20. Jeśli musicie się spotkać na zebranie lub trening, zróbcie to w miejscach, które zapewnią naturalną osłonę jak jaskinie czy lasy.
 21. Na często atakowanych obszarach do osłony wykorzystajcie dym z palonych opon.
 22. Przywódcy i osoby poszukiwane nie powinni korzystać ze sprzętu komunikacyjnego ponieważ wróg zazwyczaj ma próbki głosu, na podstawie których dokonuje identyfikacji a następnie lokalizuje dane urządzenie.

Niektóre z tych technik wydają się być oczywiste, ale nie znaczy to, że należy je zignorować.

„Nie są to głupie techniki,” powiedział AP pułkownik Cedric Leighton, jedna z osób która tworzyła program Predator. „Dowodzą tego, że działają oni całkiem zręcznie. W gruncie rzeczy dają im one trochę więcej czasu – a w tym konflikcie czas jest kluczowy. Wykorzystają [te triki] by uciec przed bombardowaniem (…) i zrobią to bardzo szybko.”

podobne treści