news

Pracownicy Foxconn składający iPady dostaną 25-proc. podwyżkę

Kiedy ostatnio dostaliście z niczego 25-procentową podwyżkę? Chyba nie w ostatnim czasie. Z drugiej strony nie pracowaliście w fatalnych warunkach przez 12 godzin składając iPady w chińskiej fabryce.

Reuters pisze, że robotnicy Foxconna dostali właśnie podwyżki do “1800 juanów miesięcznie i mogą liczyć na dalsze do 2200 juanów, jeśli pracownik zda egzamin techniczny”. Jeszcze trzy lata temu płaca wynosiła 900 juanów miesięcznie.

Podwyżki zostały przyznane po miesiącach oburzenia ze strony mediów i klientów na całym świecie.

1800 juanów to około 285$ (900 złotych), czyli 10 dol. (30 zł) dziennie, co z kolei przekłada się na mniej niż dolara za godzinę. Dla porównania sześć kawałków McNuggets w chińskim McDonaldzie kosztuje 1,2 dolara. Czy ta informacja pozytywnie wpłynie na wizerunek Foxconn?

[Reuters via VentureBeat]

podobne treści

 • Lol

  Czyli zarabiają tyle samo co Polacy. Dziwi mnie, że Polacy dają się tak doić.

 • a

  curva – siedza w cieplutkim, czysciutkim, suchutkim miejscu – i curva jeszcze im zle – robia za minimalna pensje – a curva za ile robia w UK???? I TO PODOBNA ROBOTE!! osobiscie komorki naprawialem za minimala!!!!!!

  a te $285 to na tydzien??? bo jak tak to im osobiscie pojade skopac dupska

  robic sie zoltym nie chce i tyle

 • d_j

  do a:
  Naucz się najpierw czytać, może wtedy ktoś Ci za Twoją pracę zapłaci więcej.
  Jest jasno napisane że równowartość 900 zł zarabiają na miesiąc, nie na tydzień. Należy wziąć jednak pod uwagę, że nie pracują 8 godzin dziennie, a 12. Czyli na nasze, to 1,5 etatu. Chociaż prawdopodobnie jeszcze więcej, bo na 90% pracują nie 5, a 6-7 dni w tygodniu.
  Gdyby mieli takie wspaniałe warunki, myślę że nie byłoby sporej ilości samobójstw rok w rok.

 • dj

  Mówią o chinach a w polsce ludize zarabiają tyle samo.. WSTYD

 • osek

  minimalna w polsce to 1500 zł po podatku 1100 zł. W chinach VAT to 17%. Podatek dochodowy w chinach przy zarobkach 2200 juanow to 10%. Nie wiem jak wyglada z emeryturami i chorobowym ale to nie ma znaczenia. Cena za litr benzyny to 6 juanow (3 złote). Zestaw w mc’donaldzie to 19 juanow (10 zł). Inaczej mowiac ceny sa ok. polowe nizsze wiec mozna powiedziec, ze w przeliczeniu na polskie to w tej fabryce zarabiaja tak naprawde 2200 zł i to jest minimalne wynagrodzenie (nie mowmy, ze w produkcji ktos dostaje wyzsza niz min.) wiec tak chinczycy zarabiaja wiecej niz polacy no i? A jesli chodzi o prace po 12 h… pokazcie mi polaka ktory nie pracuje w urzedzie a pracuje 8h dziennie… albo ma placone nadgodziny.