internet

Pracownicy Facebooka przyłapani na podbijaniu ocen Portali

Dwa miesiące temu Facebook zaprezentował dwa urządzenia, które wpisują się w modny ostatnio trend domowych asystentów. Są to oczywiście Portal i Portal +, które, sądząc po tym, że Facebook nie chwali się na prawo i lewo ich sprzedażą, chyba nie okazały się wielkim sukcesem rynkowym. Ale na Amazonie oceny mają dobre. Jak się okazuje, po części dzięki pracownikom społecznościowego giganta.

Premiera obu Portali zbiegła się w czasie z kolejną odsłoną kontrowersji związanych z tym, jak Facebook dba o prywatność swoich użytkowników. Nic więc dziwnego, że do podłączonych do sieci urządzeń, które między innymi nasłuchują komend głosowych, wiele osób podeszło z rezerwą. Ale nie pracownicy Facebooka, którzy zostali przyłapani na wystawianiu urządzeniom najwyższych możliwych w serwisie Amazon.

Jak się okazuje, część pięciogwiazdkowych ocen urządzeń Portal została zostawiona przez pracowników Facebooka. System Amazonu podaje je jako zweryfikowane, co oznacza, że naprawdę zakupili oni domowych asystentów Facebooka. Mogą być nawet autentycznie zadowoleni z tego, jak działa Portal, ale nie ma to znaczenia – według regulaminu serwisu Amazon, oraz zgodnie z regułami przyzwoitości, jeśli pracują w firmie, która stworzyła dane urządzenie, nie powinni go oceniać.

Sprawę nagłośnił Kevin Roose, publicysta New York Times, który zauważył, że nazwiska paru osób wystawiających „piątkowe” oceny pasują do profilów pracowników portalu społecznościowego. Skala zjawiska nie była więc duża, ale biorąc pod uwagę, że w chwili pisania tego tekstu Portal ma tylko 174 oceny użytkowników, jakiś wpływ miała.

Stanowisko w sprawie zajął już Andrew Bosworth, wiceprezes Facebooka ds. VR oraz AR, który potwierdził, że rzeczywiście opinie zostały zostawione przez pracowników społecznościowego giganta, ale nie była to skoordynowana akcja firmy, tylko po prostu niezależne od niej działania poszczególnych pracowników, do których zostanie wystosowana prośba o usunięcie opinii ze sklepu.

podobne treści