news

Poznać algorytm Google? Powodzenia!

Redaktor magazynu „Wired” Steven Levy opublikował artykuł, w którym przybliża czytelnikowi działanie słynnego algorytmu wyszukiwarki Google. Ile razy dziś z niego korzystaliście? Ja 17.

Google nieustannie udoskonala algorytm, już w tym roku zdążył to zrobić 550 razy. Niektóre zmiany były szczególnie ważne odnotowania. Na przykład w 2001 roku algorytm napisano od nowa, w 2003 roku dodano do niego filtr lokalizacji użytkownika, w 2005 roku umożliwiono personalizację wyników wyszukiwania, zaś od niedawna algorytm przeczesuje na bieżąco wpisy dodawane na blogach i Twitterze.

Filozofia algorytmu (jeśli sami się jeszcze nie zorientowaliście) to nie poszukiwanie zestawień liter, lecz poszukiwanie znaczenia słów i informacji, o które chodzi użytkownikowi. Dlatego błędy w pisowni nie przekierowują nas na stronę „naucz się pisać i wtedy do nas wróć”.

Warto tez wspomnieć, że Google analizuje aktywność użytkowników, więc każdego dnia Ty lub ja możemy zostać świnką doświadczalną tygodnia. Nawet jeśli tylko jedno zapytanie na 100.000 trafia do Google jako próbka, i tak jest ich naprawdę wiele.

Zastanawiając się nad mechanizmem działania Google, w istocie zastanawiamy się nad funkcjonowaniem własnych procesów myślowych. [Matt Buchanan, Wired, grafika Mauricio Alejo]

podobne treści