news

Poziom promieniowania w elektrowni Fukuszima najwyższy od uderzenia tsunami

Dawno nie słyszeliśmy nowych wieści ze zniszczonej trzęsieniem ziemi i uderzeniem fali tsunami elektrowni atomowej znajdującej się w prefekturze Fukuszima w Japonii. Szkoda, że te najświeższe nie należą do najlepszych.

Podczas, gdy pierwszy szok spowodowany zniszczeniami spowodowanymi szalejącym żywiołem opadł, o tyle poziom promieniowania radioaktywnego jest nadal nieprawdopodobnie wysoki. Ostatnio zmierzony przez administratora elektrowni, firmę TEPCO, wynosił aż 10000 Sv/h.

Powyższa wartość jest 3900 razy większą od tej, która jest określana jako bezpieczna, i którą przyjmujemy na klatę w ciągu całego roku. Zauważcie, że z uszkodzonej elektrowni w Kraju Kwitnącej Wiśni ta ilość wytwarzana jest w przeciągu jednej godziny!

Szczęściem w nieszczęściu jest bardzo szybko słabnące po przebyciu niewielkiej odległości od Fukuszimy promieniowanie. Oznacza to, że między innymi mieszkańcy Tokio nie mają się czego obawiać – rzecz jasna niczego, oprócz skażonej wody i żywności. [NHK, @Joi, zdjęcie: Getty/Athit Perawongmetha]

podobne treści