newssztuka

Powstaje „uniwersalny język” oparty na symbolach graficznych

Edward Boatman uznał, że projekt esperanto nie ma przyszłości i uruchomił projekt rzeczownik. Jak to działa? To taki powrót do hieroglifów.

W nowym języku graficznym piktogramy będą oznaczać słowa o tym samym znaczeniu, we wszystkich językach. Słowem, w każdym języku będą miały inny odpowiednik fonetyczny. „The noun project” zakłada, że język „wizualny” będzie dostępny dla wszystkich za darmo, tak, jak języki naturalne. Dzięki temu miałby ułatwiać porozumienie między kulturami.

Boatman uruchomił projekt na stronie Kickstarter, gdzie można zbierać fundusze na pomysły biznesowe i niekomercyjne. Projekt dostał już 15 tysięcy dolarów, choć pomysłodawcy liczyli tylko na 1,5 tysiąca! Pieniądze nadal płyną.

Obecnie „słownik” języka składa się z 500 symboli, ale wkrótce będzie ich więcej. Dzięki napływowi funduszy, pomysłodawcy mogą pracować nad technologią ułatwiającą uploadowanie nowych pomysłów przez Internet, katalogowanie słów i opracowanie wyszukiwarki. Planowane są konkursy na nowe symbole.

Grafiki opatrzono domeną Creative Commons, co znaczy, że każdy z nas może z nimi zrobić, co zechce. [The Noun Project, Kickstarter, The Atlantic]

podobne treści

  • jpodzorski

    Kurcze… a przegapiliśmy taką okazję przy Pokemonach. Dzieciaki już znały na pamięć tyle slicznych symboli, a teraz robota od nowa i może nie tak przyjemna.

  • dfgsedgse

    Ja z tego projektu na co dzień korzystam, tylko że ich strona to jest jakiś horror! Nawet błahej wyszukiwarki nie mają, już nie mówiąc o nazewnictwie plików. Mam taki ambitny plan by pościągać to wszystko, uporządkować i wrzucić na torrenty niech ludzi mają porządek