internetmobile

Powstaje sieć komórkowa w całości oparta na sieci TOR

The Onion Router, staje się coraz popularniejszy, a skorzystać z anonimowej sieci można już nie tylko za pomocą programów desktopowych, ale też aplikacji mobilnych. Ale to nadal mało. Brytyjska organizacja Brass Horn Communications rozpoczęła testy wirtualnej sieci komórkowej, która wszystkie dane przesyłać będzie w ten sposób.

Wirtualna sieć komórkowa opierać się ma na specjalnych kartach SIM, które zablokują cały ruch, który nie będzie pochodził z sieci TOR. Jak nietrudno się domyślić, głównym celem pomysłodawców jest stworzenie rozwiązania, które na podwórku GCHQ pozwoli użytkownikom na zachowanie prywatności komunikacji.

Projekt jest na razie w fazie beta testów, ale Brass Horn Communications ma nadzieję, że usługa będzie dostępna dla wszystkich w Wielkiej Brytanii już w przyszłym roku.

I może nawet się to uda. Ciekawe jednak będzie to, w jaki sposób pomysłodawcy zamierzają przystosować swoją sieć do tamtejszych regulacji prawnych wymagających od dostawców przechowywania przez rok informacji o aktywności klientów. Oraz kiedy ktoś dojdzie do wniosku, że świadczenie usług komunikacyjnych w oparciu o sieć TOR powinno być nielegalne.

Zdjęcie: Flickr/Ikayama

podobne treści