newssztuka

Powracające koszmary Beksińskiego

​W okresie od końca 1960 do początku lat 80. Zdzisław Beksiński stworzył swoje najsłynniejsze dzieła, obrazy pełne
przerażenia, rozpaczy, budzące zachwyt i odrazę zarazem.

Styl malarza zmieniał się z czasem, ale obrazy z „okresu fantastycznego” najbardziej oddziaływają na wyobraźnię. Widać na nich wizje z koszmarów, świat niszczejących gmachów, pośród których przemykają nieszczęsne, wychudłe, okaleczone stworzenia. Znakiem rozpoznawczym artysty było przywiązywanie uwagi do detali, więc na jego obrazach znajdziemy wiele misternie namalowanych pajęczyn, włosów, pokładów kurzu i elementów rozkładu.

Beksiński nie nadawał obrazom tytułów i odmawiał tłumaczenia, jakie jest ich znaczenie. Każde dzieło było raczej odzwierciedleniem pewnej atmosfery, nastroju, nie konkretnej historii. Malarz twierdził, że wiele prac ma optymistyczny, a nawet zabawny wydźwięk. Nie sposób jednak nie dostrzec na obrazach poetyki wojennej, odniesień do Holokaustu, a także masochistycznych skłonności artysty.

Wkrótce szósta rocznica śmierci Beksińskiego. Malarz został zamordowany w lutym 2005 roku we własnym mieszkaniu.

W Sieci można znaleźć m.in. świetną oficjalną stronę artysty, obszerną galerię prac Beksińskiego opatrzoną licznymi przypisami oraz stronę poświęconą jego pamięci. Wydano też anglojęzyczny album z reprodukcjami jego prac.

[io9]

podobne treści

  • ravyr

    dooobry jest…
    ..aż szkoda, że wtedy artyści nie mieli zwyczaju renderowania animacji…

  • Anonim

    nie chwaląc się, mam jego dwa albumy :)