news

Poważna awaria systemu Galileo

Budowa europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo była jednym z największych projektów technologicznych UE, który w ciągu 17 lat pochłonął ponad 10 miliardów euro. Oficjalnie uruchomiony w grudniu 2016 roku system od piątku nie działa.

W piątek po godzinie 13:00 polskiego czasu wszystkie 22 satelity systemu Galileo przestały nadawać informacje, które są kluczowe do tego, by odbiorniki na ich podstawie mogły wyznaczyć swoją pozycję. W ciągu kolejnych dni sytuacja nie zmieniła się, a według operatora, sygnał wszystkich satelitów systemu cały czas nie nadaje się do użytku. To pierwsza tak poważna awaria systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Europejska Agencja GNSS, która zarządza systemem, oficjalnie nie podaje przyczyny awarii, ale wskazuje, że wynika ona z problemów z infrastrukturą naziemną systemu. W sieci jednak można znaleźć nieoficjalne informacje, według których znajdująca się we Włoszech instalacja Precise Time Tracking, której zadaniem jest między innymi koordynacja czasu systemu Galileo z czasem uniwersalnym, doznała poważnej awarii.

Problem musi być rzeczywiście bardzo poważny, skoro przerwa w dostępie do nawigacji Galileo jest aż tak długa.

Ilustracja: EGSA

podobne treści