news

Poufne dane koncernów motoryzacyjnych skończyły na słabo zabezpieczonym serwerze

O bezpieczeństwo wartościowych danych powinien dbać każdy. Najnowszego dowodu na to dostarczyli badacze z UpGuard, którzy dotarli do poufnych danych takich firm jak Tesla, Ford, Volkswagen czy General Motors.

Nie trudno domyślić się, co łączy te firmy. Rzeczywiście, UpGuard, które w ramach jednej ze swoich usług sprawdza cyberbezpieczeństwo podwykonawców, poufne dane znalazła na serwerach Level One Robotics, firmy zajmującej się automatyzacją procesów produkcji.

A właściwie na jednym serwerze, który nie był odpowiednio zabezpieczony. Oznacza to, że jeśli ktoś wiedział gdzie szukać, mógł bez większych problemów przekopać się przez prawdziwą kopalnię poufnych, korporacyjnych informacji. Łącznie odkryli ponad 157 gigabajtów danych z okresu ostatnich dziesięciu lat, zawierających między innymi dokumenty, schematy linii produkcyjnych czy plany fabryk. Łącznie pochodziły one od około 100 różnych firm produkcyjnych.

Luka odkryta została 1 lipca, a dziewięć dni później została załatana. Na razie nie wiadomo, czy ktoś znalazł te dane wcześniej, w związku z czym trudno powiedzieć, czy wyciekły, ale na pewno klienci Level One Robotics będą teraz chcieli porozmawiać ze swoim podwykonawcą.

Zdjęcie: Flickr/landrovermena

podobne treści