biznesnews

Potężny cios dla Huawei, firma traci dostęp do Androida

Problemy Huawei z USA właśnie osiągnęły nowy szczyt. W czwartek prezydent Trump dopisał firmę do tzw. czarnej listy handlowej, co bardzo utrudni firmie prowadzenie interesów z podmiotami amerykańskimi.

Pierwsze efekty widać będzie już niebawem. W rezultacie tego, że Huawei od teraz nie może podpisywać umów z amerykańskimi przedsiębiorstwami, odbije się to na współpracy firmy z takimi producentami jak Intel czy Qualcomm. Pierwsza z tych dwóch firm dostarcza Chińczykom procesory do laptopów i serwerów, druga natomiast układy do smartphone’ów z niższej półki cenowej. Jak podaje Bloomberg, obie te firmy zawiesiły już współpracę z Huawei do odwołania.

Ale na tym nie kończą się konsekwencje wprowadzonego zakazu. Jak potwierdziło Google, Huawei straci też częściowo dostęp do systemu Android i będzie mogło korzystać tylko i wyłącznie z jego publicznej, otwartej wersji. W rezultacie przyszłe smartphone’y chińskiego koncernu pozbawione będą takich aplikacji jak Google Play Store, Gmail czy YouTube i generalnie wszystkich innych aplikacji napisanych w Mountain View.

Zakaz nie dotknie urządzeń funkcjonujących obecnie na rynku, Google potwierdza, że Google Play oraz zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei. Ale tego samego nie można powiedzieć o przyszłych urządzeniach firmy.

Niestety, decyzja amerykańskiej administracji najbardziej odbije się na rynku europejskim. W USA urządzenia Huawei i tak nie były za bardzo popularne, a w Chinach znaczna część usług Google i tak jest od dawna zablokowana. Tymczasem to właśnie mieszkańcy Starego Kontynentu chętnie sięgają zarówno po sprzęt Huawei jak i po usługi Google.

Ilustracja: Flickr/Grid Engine

podobne treści