nauka

Poszukiwana matka dla Neandertalczyka

Zabrzmi to jak streszczenie fabuły Jurassic Park, ale pewien angielski naukowiec poważnie rozważa poszukiwania surogatki, która urodziłaby pierwszego od 30 tysięcy lat Neandertalczyka.

Jesteś młodą, odważną kobietą, która chciałaby wnieść istotny wkład w rozwój nauki? Możliwe, że profesor George Church – genetyk z Uniwersytetu Harvarda – będzie miał dla ciebie zlecenie. Profesor zdradził w wywiadzie dla der Spiegel, że jest już prawie gotowy do sklonowania Neandertalczyka i w pewnym momencie będzie poszukiwał żądnej przygód kobiety, która zgodziłaby się zostać surogatką – czyli miałaby nosić ciążę i urodzić klona.

Rzeczywiście, przygód związanych z tak nietypową ciążą będzie na pewno dość sporo. Na podstawie badań szkieletów Neandertalczyków naukowcy wysnuli wnioski, że ich noworodki miały nieco dłuższą głowę a neandertalskie kobiety posiadały nieco szerszy kanał rodny niż kobiety Homo sapiens sapiens. Dzięki temu dziecko neandertalczyka prawdopodobnie także nie musiało się obracać przed porodem.

Zdaniem Churcha sklonowanie Neandertalczyka jest jedyną metodą na to, by dowiedzieć się jakie cechy rzeczywiście posiadał.

Choć idea wskrzeszania gatunków może wydawać się niektórym pociągająca, nie jest to takie łatwe. Cztery lata temu naukowcy próbowali wskrzesić wymarły gatunek hiszpańskiej kozicy, posługując się materiałem genetycznym pobranym z kawałka skóry, który zachował się w lodzie. Klonowanie zakończyło się sukcesem, jednak noworodek odtworzonej kozicy zmarł natychmiast po narodzinach z powodu problemów z oddychaniem.

Zdjęce: Wikipedia

podobne treści