gadżetynews

Poradnik na dziś: jak zadbać o baterie?

Coraz nowsze komórki wymuszają wzmożony pobór prądu. Jak utrzymać baterię litowo-jonową w dobrym stanie, aby służyła dłużej?

Wbrew obiegowej opinii baterii litowo-jonowych pod żadnym pozorem nie powinno się rozładowywać „do zera”. Szkodzi to akumulatorowi i skutecznie skraca jego żywotność. Nie zaleca się także trzymania baterii naładowanej non-stop, ponieważ skutkuje to zmniejszeniem jej pojemności. Korzystajmy zatem z komórki tak, aby nie trzymać jej cały czas podłączonej do ładowarki, ani nie pozwalajmy, aby bateria padła z wyczerpania. Mitem jest konieczność formatowania świeżego akumulatorka, baterie litowo-jonowe nie podlegają efektowi pamięci.

Jeśli nie korzystamy z baterii (np. z laptopa), to zostawmy ją naładowaną w połowie i włóżmy do lodówki. Akumulatory nie lubią skrajnych temperatur w trakcie pracy, a kiedy są odłączone, to niskie temperatury są wskazane. Ciekawostką jest, że jeśli akumulator ma przewidzianą żywotność na np. 1000 cykli rozładowania, to są to pełne cykle. Tak więc jeśli rozładujemy akumulator do 50% jednego dnia, podładujemy, a następnie drugiego dnia także rozładujemy baterię do 50%, to liczy się to jako jeden cykl.

Niby niewielkie porady, a przedłużą nam zabawę z naszymi gadżetami. Dla celów poradnika użyłem zamiennie słowa „bateria” za „akumulator”, mimo że technicznie rzecz biorąc to nie to samo. Przyjęła się już jednak taktyka, że można stosować te słowa wymiennie, co widać na przykładzie Apple, który akumulatory do swoich produktów nazywa bateriami. [Ars Technica]

podobne treści

 • Mikael Millarskij

  porada ciekawa tylko znowu wzmianka o jabłku ;/

 • drmizantrop

  wzmianka o jabcoku jest bo tam problem baterii najczęściej występuję wbrew obiegowej opinii :)

 • noko

  Dodam od siebie parę rad znalezionych w internecie:
  -NIE stosujcie tanich zamienników baterii/ładowarek, znacznie różnią się one specyfikacjami ładowania
  -baterie LiIon i LiPoly lubią być rozładowywane stałym, niezbyt wygórowanym napięciem
  -złą taktyką producentów jest umieszczanie bomby w eeprom która sztucznie obniża wartość max. pojemności w czasie, którą czasem można ‚rozbroić’ i zresetować.

 • fly65

  „Jeśli nie korzystamy z baterii (np. z laptopa), to zostawmy ją naładowaną w połowie i włóżmy do lodówki.”

  Po pierwsze nie słuchajcie tego bełkotu jeżeli chcecie mieć sprawną baterię. Dlaczego ? Wilgoć która jest w powietrzu osadza sięsię na zimnych powierzchniach (w baterii to części metalowe) po włożeniu do lodówki, wystarczy że włożysz nóż do lodówki a zobaczysz jego oszronienie.

  Jeżeli uważasz że woda i bateria to dobre połączenie to śmiało wkładaj do lodówy. Ja jednak zostanę przy suchej.

 • seur

  hehe trzeba regularnie dbać o pozycjonowanie stronki apple ;) to i wzmianka się znalazła.

 • Anonim

  Autor przed napisaniem tekstu powinien się dowiedzieć, że litowo-jonowych nie da się rozładować do zera. Doładowywać też się nie da, bo elektronika baterii nie zezwala na ładowanie dopóki nie osiągnie ona rozładowania poniżej 25-30%. Nie ma znaczenie co pokazuje znaczek w systemie operacyjnym.
  Jeśli wkładamy coś z elektroniką do lodówki to owijamy to papierowym ręcznikiem i wkładamy do foli z „zamkiem”. Po wyjęciu z lodówki pakiet czeka do momentu osiągnięcia temp. otoczenia.

 • anon

  Dla mnie dobrym źródłem wiedzy jest forum elektroda.
  Tam ludzie piszą, że baterii litowo jonowych nie można mrozić. Także gizmondo… bzdury piszecie.

 • sloik255

  Do autora: nie ma czegoś takiego jak formatowanie akumulatora, jest za to formowanie ;)

 • jacek

  Chciałbym zwrócić uwagę, że porady zawarte w artykule w dużym stopniu pokrywają się z wynikami badań prowadzonych na całym świecie. Jakiś czas temu byłem ciekawy, czy wszystkie krążące wśród znajomych mity o akumulatorach w notebookach są prawdziwe i zrobiłem research. Zamiast forum Elektroda polecam jakieś wiarygodne źródła.

 • a

  @ cykle ladowania

  czyli jak 1000000000 razy rozladuje do 50% i bede ladowal do powiedzmy 100% to baterie nadal bede mial w pelni sprawna?

  tak wynika z artykulu

 • sloik255

  Te baterie lubią być doładowywane, nawet przy 80 czy 90%.
  A jeżeli od 50% ładujesz do 100%, to z odejmowania wynika nam pół cyklu ;)

  Polecam zerknąć do Wikipedii pod hasłem „Akumulator litowo-jonowy”.

 • anon

  @jacek, jeśli wg Ciebie moderowane forum elektroda to nie jest cenne źródło wiedzy z elektroniki a słuchasz herezji w serwisach piszących… przepraszam, przepisujących! newsy skąd tylko można to raczej nie mamy o czym pisać :)

 • specodwszystkiego

  Przede wszystkim raz na jakiś czas (najlepiej co miesiąc) należy zrobić pełne rozładowania (aż zdechnie, czekamy w biosie na przykład) i pełne naładowanie, zresetuje to „pamięć” baterii

 • t

  Autor, i kilku czytelników, jedne bzdury zastąpił innymi…
  Nie formatowanie, a formowanie.
  Zamrażanie nic nie daje.
  LiIon są kapryśne, lubią paść ot, tak, bo tak.
  LIon nie lubią przegrzewania – skraca to ich żywotność.

  Ilosć cykli ładowania starczana cały czas zycia

 • t

  LiIon nie da się przeładować ani rozładować do zera – padają z innych powodów a mając wbudowane układy elektroniczne są odpowiednio zabezpieczone.
  Jakieś bzdury z cyklami (pół, ćwierć cykla) czy rozłądowaniem do końca i doładowaniem można sobie w buty wsadzić.

 • t

  Mam baterie użytkowane poprawnie oraz (wg bzdur prezentowanych jako tzw wiedza) niepoprawnie. Te 1 padly, te 2 mam kilkanaście lat i działają dotąd (pojemność spadła, ale to normalne).

  Zamiast elektrod i innych zbiorów mitów proponuję batteryuniversity.com

 • t

  I jeszcze jedno: poprawnie to jest bateria akumulatorów, bo zazwyczaj jest ich kilka. Ale po co się brandzlować: język potoczny to nie język fachowy.