news

Pompa wielkości palca schładza drobną elektronikę nawet w kosmosie

Niepozorny przedmiot skrywa supernowoczesne rozwiązanie technologiczne od NASA. Oczywiście to technologia kosmiczna.

NASA ma kłopot z coraz to mniejszymi – a zarazem bardziej przegrzewającymi się – urządzeniami elektronicznymi stanowiącymi wyposażenie statków kosmicznych. Wszystkie je trzeba schładzać, zaś nie wszystkie rozwiązania, które sprawdzają się na Ziemi, sprawdzają się też w kosmosie.

Naukowcy Jeff Didion z Centrum Lotów im. Goddarda i Jamal Seyed-Yagoobi z Illinois Institute of
Technology w Chicago współpracowali nad opracowaniem elektrohydrodynamicznej metody kontroli temperatury. Jej głównym celem jest umożliwienie schładzania niewielkich przestrzeni, na przykład przewodów.

Inżynierowie zaprezentowali pompę wielkości małego palca, która nie tylko skutecznie chłodzi, ale jest też przystosowana do wytrzymywania przeciążeń i wibracji powstających przy starcie pojazdu kosmicznego.

Urządzenie zostanie poddane testom już w czerwcu. Znajdzie się w rakiecie wynoszącej na orbitę niewielkie satelity. 

Prototyp jest określany mianem pompy, ale nie zawiera na razie elementów ruchomych. To nie pompa, tylko pole elektryczne sprawia, że w maleńkich przewodach przesuwa się płyn chłodzący. Odprowadzane ciepło jest oddawane po tej stronie, po której nie zaszkodzi wrażliwej elektronice.

System zużywa tylko 0,5 wata i może być montowany w urządzeniach o przeróżnej wielkości. Co najważniejsze – także w maleńkich obudowach, do chłodzenia maleńkich sprzętów.

Nieznane są koszy tego rozwiązania, ale najprawdopodobniej minie trochę czasu, zanim technologia znajdzie się w naszych komputerach. [Nasa, CNet, ZDNet]

podobne treści

  • c777

    „… schładza małe pomieszczenia…” O.o
    ???