naukanews

Polski robot poleci na Marsa

Zaprojektowane i zbudowane w Polsce urządzenie, poleci na Marsa w 2018 roku w ramach organizowanej przez NASA misji InSight. Robot o nazwie „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł do takiej misji.

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem robota będzie wwiercenie się w marsjański grunt. Penetrator „Kret” okazał się być lepszy od konkurencyjnych niemieckich urządzeń, które pokonał w testach porównawczych. I właśnie dlatego to właśnie on poleci na Marsa w ramach planowanej na 2018 rok misji InSight.

„Kret” nie jest duży, przypomina bowiem kij o średnicy 2,5 centymetra, ale w tym wypadku niewielkie rozmiary są właśnie atutem. Wykonane ze stopów tytanu, stali i wolframu urządzenie waży około pół kilograma, a jego zadaniem będzie wwiercenie się w powierzchnię Czerwonej Planety na głębokość 5 metrów.

Po dostarczeniu na Marsa przez lądownik, zostanie umieszczony przez specjalne ramię na powierzchni Czerwonej Planety, po czym zacznie się w nią wwiercać. Do głównego korpusu urządzenia przymocowana będzie taśma kilkumetrowa wyposażona w sensory, która ma zwinąć się w rurkę w wykonanym przez „Kreta” otworze. Taśma ta zaopatrzona jest w szereg sensorów, dzięki czemu będzie można w bardzo dokładny sposób zmierzyć przewodnictwo cieplne marsjańskiego gruntu do głębokości 5 metrów.

„Wszystko służy temu, żeby przekonać się jak pracuje jądro Marsa. Praca jądra Marsa i jego wielkość to jest rzecz jeszcze nieznana,” wyjaśnia Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika, która zaprojektowała i zbudowała „Kreta”.

Zdjęcie: Facebook/Astronika

podobne treści