naukanews

Polski Kret rozpoczyna pracę na Marsie

Pod koniec listopada ubiegłego roku na Marsie wylądował lądownik InSight. Na jego pokładzie znajdowało się wiele instrumentów naukowych, wśród nich także polski instrument Heat Flow and Physical Properties Probe (HP3) zwany pieszczotliwie Kretem. Dziś ma on zacząć swoją pracę.

Misja InSight jest pierwszą misją międzyplanetarną, która w całości poświęcona jest badaniom wnętrza innej planety. Dzięki precyzyjnym pomiarom sejsmologicznym i termicznym lądownik InSight pomoże naukowcom lepiej poznać nie tylko geologiczną ewolucję Marsa, ale też innych planet skalistych w Układzie Słonecznym, w tym naszej Ziemi. Jednym z najważniejszych instrumentów lądownika jest więc HP3, który, po pewnym opóźnieniu, ma dziś zacząć wbijać się na pięć metrów w głąb marsjańskiego gruntu.

Instrument, który zbudowała polska firma Astronika we współpracy z kilkoma polskimi ośrodkami naukowymi, między innymi Centrum Badań Kosmicznych PAN, jest pierwszym w historii penetratorem geologicznym, który wbije się tak głęboko w marsjański regolit. Wraz z postępami w pracy, robot będzie wysyłał impulsy cieplne do otaczających jego czujniki skał, a następnie mierzył jak szybko rozchodzi się w nich ciepło.

Tak to ma wyglądać w teorii, ponieważ w praktyce może pojawić się wiele komplikacji. Na przykład HP3 może trafić na skałę, której nie będzie w stanie rozbić. Naukowcy mają jednak nadzieję, że tak się nie stanie, a nam nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za powodzenie misji Kreta.

Ilustracja: NASA

podobne treści