internetnews

Polska: zaskakujący wzrost miejsc bez dostępu do Internetu

Choć powyższy tytuł jest zaskakujący, jest jak najbardziej prawdziwy. A przynajmniej tak wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, na który powołuje się Rzeczpospolita.

Liczba miejscowości w Polsce pozbawionych dostępu do Internetu jest na szczęście mała, ale jednak w ubiegłym roku wzrosła, jeśli porównać ją z rokiem 2017. Jak wynika z danych UKE, mieszkańcy dokładnie 3568 miejscowości w Polsce nie mieli w roku 2018 dostępu do internetu, ponieważ w miejscu ich zamieszkania nie było infrastruktury żadnego operatora, ani stacjonarnego, ani mobilnego.

Jest to zaskakujące, ale to więcej niż rok wcześniej. Jak wynika z poprzedniego raportu, na koniec 2017 roku w Polsce bez dostępu do sieci było w 2840 miejscowości, choć od lat notowano tendencję spadkową. Przykładowo w roku 2017 było o 8 procent mniej miejscowości pozbawionych dostępu do Internetu w porównaniu do roku 2016.

Dlaczego na mapie Polski przybyło białych plam na mapie dostępu do sieci? Jak podaje Rzeczpospolita, za tym faktem stać mogą stać na przykład wewnętrzne prace operatorów, którzy czasem przenoszą maszty z nadajnikami, upadłości wśród dotychczasowych dostawców internetu albo też kwestia jakości danych, jakie operatorzy przekazują do UKE. Powodów zapewne jest wiele, ale można podejrzewać, że jednak ten spadek raczej nie zmieni się w długotrwały trend.

Ilustracja: Flickr/guidolo

podobne treści