biznesnews

Polska z rekordowym dostępem do płatności zbliżeniowych

Nowe technologie, jeśli rzeczywiście są przydatne, dość szybko znajdują swoje miejsce nad Wisłą, a Polacy generalnie są na nie bardzo otwarci. Nie inaczej jest w przypadku płatności zbliżeniowych. Okazuje się, że jesteśmy pierwszym krajem na świecie, w którym już niedługo w praktycznie każdym terminalu będzie można zapłacić zbliżeniowo.

Co prawda terminalów obsługujących płatności zbliżeniowych nie znajdziemy jeszcze w każdym sklepie, ale to raczej dlatego, że po prostu nie w każdym miejscu możemy zapłacić kartą. Ale to też się zmienia,w dużej części dzięki działalności Fundacji Polska Bezgotówkowa. Realizuje ona ogólnopolski program dofinansowania terminali płatniczych dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy w jego ramach zwolnieni są przez rok z wszelkich opłat z tego tytułu. Dzięki temu terminale pojawiają się w miejscach, w których dotychczas konsumenci nie mieli możliwości płacenia kartą.

Jak podaje Visa, jeden z założycieli fundacji, tylko w 2018 roku w Polsce zainstalowano 100 tysięcy terminali zbliżeniowych. Jednocześnie prawie wszystkie działające w naszym kraju terminale (dokładnie 99,9 procent według danych Visy), obsługują płatności zbliżeniowe. Tym samym Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym już niebawem w każdym terminalu płatniczym będzie można zapłacić zbliżeniowo. Jak przekonuje Jakub Kiwior, dyrektor generalny Visa w Polsce i na Węgrzech:

„To bez wątpienia duży powód do dumy, choć w naszym kraju jest jeszcze sporo pracy jeśli chodzi o nawyki związane z tego typu płatnościami. Wystarczy wspomnieć, iż zaledwie 40 procent wszystkich transakcji w Polsce to płatności bezgotówkowe. Dla porównania, w Szwecji obrót gotówką to tylko 1 procent wszystkich transakcji! Trochę lepiej wygląda to w przypadku transakcji zbliżeniowych, których udział w płatnościach kartą wynosi już prawie 85 procent.”

Ilustracja: Visa

podobne treści