naukanews

Polska i Ukraina zbudują wspólną rakietę nośną?

Polska i Ukraina mają wspólnie rozwijać technologie rakietowe. Jak podaje RMF FM, w Kijowie rozpoczęło się dziś pierwsze spotkanie grupy roboczej z obu krajów dotyczące wspólnych projektów kosmicznych.

Pierwszym z nich ma być wspólna budowa lekkiej rakiety nośnej, a rozmowy na ten temat prowadzą szefowie polskiej i ukraińskiej agencji kosmicznej. Niestety na razie nie podano więcej szczegółów na ten temat, ale można mieć pewne podejrzenia co do tego, jak ta współpraca miałaby wyglądać. I możemy na niej sporo zyskać, ponieważ w tej dziedzinie mamy dużo do nadrobienia.

Jeśli chodzi o polskie możliwości rakietowe, to są one raczej niewielkie – po zakończeniu w połowie lat siedemdziesiątych programu budowy rakiet meteorologicznych Meteor, w naszym kraju przez lata nie kontynuowano prac w tym kierunku. Dopiero dwa lata temu Instytut Lotnictwa zainicjował prace badawcze nad eksperymentalną rakietą ILR-33 Bursztyn. Mierząca cztery metry wysokości dwustopniowa rakieta na paliwo płynne ma być wspomagana podczas startu dwoma rakietami bocznymi na paliwo stałe. Głównym celem tego programu jest ponowne zdobycie doświadczeń w budowie silników rakietowych i samych rakiet, a podczas testów, które planowane są na ten rok, rakieta ta ma wznieść się docelowo na wysokość 100 kilometrów, czyli do umownej granicy kosmosu.

Tymczasem Ukraina doświadczenie w produkcji rakiet posiada spore. Przykładowo zakłady Juzmasz w Dniepropietrowsku produkowały, a obecnie serwisują, międzykontynentalne rakiety balistyczne R-36M (kod NATO – SS-18 Satan). Ich cywilna wersja, nazywana Dniepr, jest wykorzystywana jako komercyjna rakieta nośna, a Ukraina posiada połowę udziałów w spółce, która jest jej operatorem. Oprócz współpracy z Rosja, która obecnie jest coraz bardziej problematyczna, ukraińskie firmy z branży kosmicznej współpracowały już z krajami UE, USA czy z Brazylią.

Pozostaje czekać na rozwój wypadków i mieć nadzieję, że nie skończy się na rozmowach.

Zdjęcie: Instytut Lotnictwa

podobne treści