news

Północnokoreański poligon atomowy najprawdopodobniej zapadł się po ostatnim teście

Kiedy w ubiegłym tygodniu Korea Północna ogłosiła, że rozwój jej wojskowego programu atomowego zakończył się powodzeniem i nie ma już potrzeby prowadzenia kolejnych testów, spora część świata odetchnęła z ulgą. Wygląda jednak na to, że prawdziwy powód, dla którego podjęto taką decyzję, jest zupełnie inny.

Korea Północna obecnie po prostu nie ma gdzie testować broni atomowej – góra, pod którą Pjongjang przeprowadzał swoje testy, najprawdopodobniej zapadła się, co sprawiło, że cała okolica stała się niestabilna i przeprowadzić testu tam nie można. Przynajmniej tak wynika z analizy przeprowadzonej przez geologów z University of Science and Technology of China, która została opublikowana na łamach Geophysical Research Letters.

Chińscy geologowie przeanalizowali dane, które udało się zabrać w związku z najsilniejszą z przeprowadzonych do tej pory północnokoreańskich prób atomowych. Miała ona miejsce 3 września ubiegłego roku i szacuje się, że wybuch miał siłę ponad 100 kiloton TNT, czyli był prawie siedmiokrotnie większy niż wybuch bomby Little Boy.

Według chińskich geologów, osiem i pół minuty po wstrząsach spowodowanych wybuchem, zarejestrowano kolejne, które świadczą o znaczącym zapadnięciu się górotworu znajdującego się nad miejscem testu. Po nich nastąpiła cała seria mniejszych wstrząsów.

„W świetle badań świadczących o tym, że północnokoreański poligon atomowy w Montapsan zapadł się, konieczne jest monitorowanie [obszaru] w celu wykrycia wszystkich przypadków uwolnienia materiałów radioaktywnych, które mogą zostać przez to wywołane,” twierdzą autorzy.

Północnokoreański poligon atomowy jest dla Pekinu pewnym problemem. Głównie dlatego, że znajduje się on mniej niż 100 kilometrów od chińskiej granicy, w związku z czym atomowe próby Pjongjangu kilkukrotnie już powodowały ewakuację budynków użyteczności publicznej w okolicznych chińskich miastach, a tamtejsi mieszkańcy obawiają się opadu radioaktywnego, który mógłby nadejść ze strony nieprzewidywalnego sąsiada.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści